Podle § 2 odst. 1 SvInf mezi povinné subjekty, které mají podle tohoto zákona povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti, patří vedle státních orgánů, územních samosprávných celků a jejich orgánů i veřejné instituce. Zákon pojem veřejné instituce blíže nevymezuje.
Veřejné instituce jsou adresátem zákona o svobodném přístupu k informacím od jeho třetí novely. Nejprve se okruh povinných subjektů rozšířil od 25. 4. 2001 na veřejné instituce hospodařící s veřejnými prostředky, aniž zákonodárce alespoň v důvodové zprávě vysvětlil, co tímto pojmem míní. Pojem veřejné instituce nebyl do té doby obsažen v žádném právním předpise a ani nebyl používán doktrínou. Ve skutečnosti, že k rozšíření okruhu povinných osob podle zákona o svobodném přístupu k informacím došlo novelou zákonů upravujících vysílání České televize a Českého rozhlasu, lze nejspíše nalézt zdůvodnění, proč zákonodárce použil do té doby v právních předpisech neznámý pojem veřejná instituce hospodařící s veřejnými prostředky. V důvodové zprávě bylo pojmu veřejnoprávní instituce využito při vymezení základní charakteristiky ČT a ČRo. Nicméně ÚS odmítl argumentaci, že pojem veřejná instituce hospodařící s veřejnými prostředky zahrnuje v sobě jen ČT a ČRo, naopak se přiklonil k závěru, že úmyslem zákonodárce bylo, aby povinnými subjekty byly i další osoby splňující definiční znaky neurčitého pojmu veřejná instituce hospodařící s veřejnými prostředky.
Novelou z r. 2006 byl s účinností od 23. 3. 2006 dodatek o hospodaření s veřejnými prostředky vypuštěn. Od té doby je adresátem zákona o svobodném přístupu k informacím veřejná instituce „bez přívlastku“. Důvodová zpráva k tomu uváděla:
„Předkladatel vychází z názoru, že žadatel má právo na informace vztahující se k působnosti veřejné instituce bez ohledu na to, zda hospodaří s veřejnými prostředky či nikoli, tento názor vychází především z povahy těchto institucí, které jsou zřízeny státem, sledují veřejný účel, jejich orgány jsou vytvářeny či spoluvytvářeny státem a stát na jejich činnost dohlíží. Vymezení znaků veřejné instituce je převzato z rozhodnutí ÚS sp. zn. III. ÚS 686/02 [Sb. n. u. ÚS, sv. 29, nález č. 30, s. 257]. Pokud některá instituce naplní tyto znaky, je to samo o sobě dostatečným důvodem pro to, aby i na ni dopadla povinnost poskytovat informace.“
Kromě zákona o svobodném přístupu k informacím využil zákonodárce pojem veřejné instituce až v zákoně č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti („zákon o rozpočtové odpovědnosti“, „RozOdp“). Zákonodárce v důvodové zprávě s odkazem na blíže nespecifikovanou judikaturu uvádí, že veřejná instituce v sektoru veřejných institucí není totožným pojmem s veřejnou institucí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ve vztahu k SOE je zajímavým § 3 písm. f) a l) RozOdp vymezující prostřednictvím generální klauzule právnické osoby patřící do skupiny veřejných institucí v sektoru veřejných institucí pro účely rozpočtové odpovědnosti, nad rámec těch, které § 3 uvádí jmenovitě. Formou nespecifikovaná právnická osoba je veřejnou institucí, splňuje-li kumulativně tyto podmínky: a) jejím zakladatelem nebo zřizovatelem je stát, územní samosprávný celek anebo jiná v daném ustanovení jmenovitě uvedená veřejná instituce (např. státní příspěvková organizace, zdravotní pojišťovna apod.), b) je financovaná převážně svým zakladatelem nebo zřizovatelem nebo výnosy daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění a c) některá ze jmenovitě uvedených veřejných institucí může prosadit jmenování, volbu nebo odvolání více než poloviny osob, které jsou statutárním, řídícím nebo správním orgánem nebo jeho členem, anebo většiny osob, které jsou členy dozorčího orgánu takové právnické osoby. Státní ani národní podnik není konkrétně ve výčtu veřejných institucí v § 3 RozOdp uveden. Soudím, že mezi veřejné instituce ve smyslu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti nepatří, protože jeho hlavní činností je hospodářská činnost, což se vylučuje s požadavkem, aby převážilo jeho financování zakladatelem či zřizovatelem nebo výnosy daní, poplatků a jiných obdobných plnění. Pokud jde o SOE, která je obchodní korporací, přicházelo by v úvahu, aby byla veřejnou institucí ve smyslu § 3 písm. f) nebo l) právě a jen tehdy, pokud jejím hlavním účelem není hospodářská činnost.
Klíčovou otázkou tudíž je, zda, případně za jakých okolností, lze SOE podřadit pod pojem veřejná instituce ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím.
Podívejme se, jak byl pojem veřejné instituce v průběhu času vymezován v soudní judikatuře s důrazem na rozhodnutí týkající se SOEs.
Poprvé se interpretací pojmu veřejná instituce hospodařící s veřejnými prostředky ÚS zabýval v nálezu ve věci povahy Fondu národního majetku České republiky („FNM“). V něm konstatoval, že
„[d]efiniční znaky pojmu veřejná instituce hospodařící s veřejnými prostředky lze pak vymezit a contrario k pojmům státního orgánu, orgánu územní samosprávy a veřejnoprávní korporace. Z množiny veřejnoprávních subjektů za takové pak nutno považovat veřejný ústav a veřejný podnik, veřejné fondy a veřejné nadace. Jejich společnými znaky jsou veřejný účel, zřizování státem, kreování jejich orgánů státem, jakož i státní dohled nad jejich činností (viz obdobně stanoviska doktrinární: Matějka, J. Korporace veřejnoprávní, in Slovník veřejného práva československého. (Red. Hácha, E., Hoetzel, J., Weyr, F., Laštovka, K.) Sv. II, Brno, 1932, s. 370 a násl.; Hoetzel, J. Československé správní právo. Část všeobecná. 2. vyd. Praha, 1937, s. 73 a násl.; Hendrych, D. a kol. Správní právo. Obecná část. Praha, 1994, s. 186 a násl.).“
ÚS dále dovodil, že všechny tyto znaky jsou splněny i u FNM, a že tudíž jde o povinný subjekt podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Klíčové pro toto rozhodnutí a pro rozhodnutí na ně navazující je, že jeho předmětem mělo být vymezení povahy FNM a v návaznosti na to teprve zodpovězení otázky, zda jde o veřejnou instituci ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. ÚS ve shora cit. části odůvodnění uvádí, že za veřejnou instituci považuje veřejný ústav, veřejný podnik, veřejné fondy a veřejné nadace, aniž tento svůj závěr podrobněji odůvodňuje. Nezabýval se ani otázkou, jakým z vyjmenovaných subjektů je právě FNM, byť z kontextu odůvodnění je zřejmé, že do některé z předestřených kategorií má být zařazen. K takto vymezené skupině subjektů pak ÚS s odkazem na doktrínu přiřadil společné znaky, aniž tento krok přezkoumatelným způsobem vysvětlil. Problémem tohoto přístupu dle mého soudu je, že se doktrína nikdy nesnažila nalézt společné znaky všech těchto subjektů, nýbrž se je snažila charakterizovat samostatně (při vědomí jejich určité pojmové neuchopitelnosti).
Prostudujeme-li si prameny, na které ÚS v cit. nálezu odkazuje, na první pohled nesrozumitelná první věta cit. argumentace se stane smysluplnější. Dušan Hendrych se v cit. pasáži zabývá charakteristikou veřejného ústavu a veřejného podniku. To pak dává smysl potud, pokud v cit. části odůvodnění ÚS vymezoval veřejnou instituci a contrario k veřejnoprávní korporaci. ÚS tímto tvrzením (patrně) nechtěl vyjádřit, že veřejnou institucí nemá být jiná než v zákoně výslovně vyjmenovaná veřejnoprávní korporace, ale záměrem (snad) bylo sdělit jen tolik, že FNM není veřejnoprávní korporací, nýbrž jiným subjektem z množiny vyjmenovaných právnických osob, a proto veřejnou institucí hospodařící s veřejnými prostředky ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. Nicméně je třeba se ptát, kde je původ definičních znaků, na něž se s odkazem na nauku ÚS odvolává. Citovaný D. Hendrych, ani J. Hoetzel nevymezují veřejný ústav, ani veřejný podnik skrze definiční znaky vypočtené ÚS. Ani v cit. Slovníku veřejného práva československého nenajdeme heslo, v němž by byly vytčeny společné znaky veřejných podniků, veřejných ústavů, veřejných fondů a veřejných nadací v podobě předestřené ÚS.
Shrneme-li výše uvedené, nezbývá než konstatovat, že ÚS sice posoudil povahu FNM co do výsledku nejspíše správně, nicméně co do postupu nedostatečně. Vůbec totiž není jasné, na základě jakých úvah dospěl k závěru o společných znacích vybraných subjektů, jejichž povahou se zabývá doktrína správního práva, a ztotožnil je se znaky veřejné instituce ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. Uvědomíme-li si, že tato nepřesnost je základem tzv. pětistupňového testu veřejnosti používaným soudy (viz dále) při určování, které právnické osoby jsou v postavení veřejné instituce podle zákona o svobodném přístupu k informacím, a že tento test byl celou dobu přijímán jako správný a nebyl podroben revizi, nelze než uzavřít, že je nevyšší čas se opětovně zamyslet nad obsahem pojmu veřejná instituce a redefinovat jej. Na věci podle mého soudu nemůže nic změnit ani skutečnost, že se na takto vymezené definiční znaky veřejné instituce odvolal zákonodárce v důvodové zprávě k novele, jíž byl vypuštěn dodatek o hospodaření s veřejnými prostředky, když nevyužil možnosti je výslovně zakotvit v zákoně.
Na závěry plynoucí z nálezu ve věci povahy FNM navázal ÚS při výkladu pojmu veřejné instituce již bez vazby na hospodaření s veřejnými příspěvky v klíčovém nálezu ve věci Letiště Praha, s. p. Hlavní závěry, které z něj plynou, jsou, že ÚS nečiní rozdílu mezi veřejnou institucí a právnickou osobou veřejného práva a že o určení, zda jde či nejde o veřejnou instituci, rozhoduje povaha konkrétní právnické osoby. Podle ÚS
„[m]ezi relevantní hlediska pro určení, zda se jedná o instituci veřejnou či soukromou, patří tak dle přesvědčení ÚS nejen a) způsob vzniku (zániku) instituce (z pohledu přítomnosti či nepřítomnosti soukromoprávního úkonu), ale rovněž b) hledisko osoby zřizovatele (z pohledu toho, zda je zřizovatelem instituce jako takové stát či nikoli; pokud ano, jedná se o znak vlastní veřejné instituci), c) subjekt vytvářející jednotlivé orgány instituce (z toho pohledu, zda dochází ke kreaci orgánů státem či nikoli; jestliže ano, jde o charakteristický rys pro veřejnou instituci), d) existence či neexistence státního dohledu nad činností instituce (existence státního dohledu je přitom typická pro veřejnou instituci) a e) veřejný nebo soukromý účel instituce (veřejný účel je typickým znakem veřejné instituce). Prostřednictvím těchto kritérií je pak nutno zkoumanou instituci posuzovat a podle výsledku dojít k závěru o její veřejné či soukromé povaze.“,
ÚS tedy vyjmenoval, která kritéria považuje za podstatná pro určení povahy konkrétní právnické osoby, nicméně jejich výběr nijak přesvědčivě neodůvodnil, jen vyjádřil „své přesvědčení“. V podstatě nejde o jiné znaky než ty, které použil v nálezu ve věci povahy FNM a na něž odkázal zákonodárce v důvodové zprávě k jedné z novel zákona o svobodném přístupu k informacím. Inovativním však bylo, že ÚS již nevyžadoval kumulativní splnění všech těchto podmínek, jak by se mohlo v případě nálezu ve věci povahy FNM zdát, ale toliko převahu znaků, které jsou pro veřejnou instituci typické.
Ve věci Letiště Praha, s. p., se ÚS zabýval všemi vytčenými znaky a došel k závěru, že v zásadě všechny znaky jsou naplněny a že tedy státní podnik je veřejnou institucí. Dovodil, že státní podnik je založen za veřejným účelem (dovozováno z deklarace zákonodárce v § 3 odst. 2 StPod o tom, že státní podniky jsou zakládány k uspokojování významných celospolečenských, strategických nebo veřejně prospěšných zájmů); skutečností, že podle zákona je hlavním účelem existence státního podniku podnikání, se ÚS nezabýval. Rozhodnutí je zajímavé i z toho důvodu, že v něm ÚS konstatoval, že závěry ohledně státního podniku nejsou bez dalšího přenositelné na obchodní společnosti s většinovou účastí státu či územních samosprávných celků.
Na rozlišující kritéria, která ÚS formuloval v nálezu ve věci Letiště Praha, s. p., konstantně ve svých rozhodnutích odkazuje. Od jejich vymezení neměl potřebu se odchýlit. Na tento nález ve své rozhodovací činnosti navázal i NSS, který v několik případech podřadil pod pojem veřejné instituce i obchodní společnosti, v nichž stát nebo územní samosprávný celek měl většinový podíl.
Průlom v předestřeném přístupu znamenal nález ÚS ve věci ČEZ, a. s. V něm ÚS dovodil, že ČEZ, a. s., ač v ní má stát většinový podíl, není veřejnou institucí ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. Klíčové jsou body 65 až 71 odůvodnění nálezu. Argumentace ÚS vycházela z toho, že pojem veřejné instituce je pojmem neurčitým a že jeho výklad nemůže jít k tíži soukromým subjektům, a tedy obchodním společnostem, protože by to znamenalo rozpor s výhradou zákona, ledaže by konkrétní obchodní společnost
„naplnila definiční znaky veřejné instituce a veškeré právní následky spojené s tímto jejím postavením šly výlučně ‚k tíži‘ veřejné moci“.
Na základě těchto úvah ÚS uzavřel, že obchodní společnosti, jejichž společníky jsou i jiné osoby než stát či územní samosprávný celek, resp. jiné osoby než povinné subjekty podle zákona o svobodném přístupu k informacím, nejsou veřejnými institucemi ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím (ratio decidendi)., V obiter dictu pak ÚS připustil, že obchodní společnost, jejímž společníkem je výlučně stát či územní samosprávný celek nebo více veřejnoprávních korporací, může být veřejnou institucí. Nezabýval se však určením všech podmínek, za nichž se to stane. Jako příklad toliko uvedl obchodní společnost zřízenou zákonem, jíž je stát jediným společníkem.
Nález ÚS ve věci ČEZ, a. s., vyvolal reakci v podobě poslanecké iniciativy na změnu zákona o svobodném přístupu k informacím, jejímž cílem je výslovně do zákona doplnit, že povinným subjektem podle něj jsou i právnické osoby, v nichž stát či územní samosprávný celek či jiný povinný subjekt je většinovým společníkem nebo může vykonávat rozhodující vliv. Problémem návrhu bylo, že sice řešil neurčitost pojmu veřejná instituce, neřešil ale další výhradu, kterou ÚS předestřel, a sice naplnění principu proporcionality. Vzhledem k tomu, že zákon o svobodném přístupu k informacím stojí na plošném principu, nebyl by podle mého soudu princip proporcionality touto změnou zákona naplněn.
Na závěr naznačený v nálezu ve věci ČEZ, a. s., že obchodní společnost je veřejnou institucí, je-li stát či územní samosprávný celek jejím jediným společníkem, navázal ve své další rozhodovací činnosti NSS a přijal jej vedle aplikace pětistupňového testu veřejnosti podle nálezu ve věci Letiště Praha, s. p., za stěžejní kritérium pro určení, zda obchodní společnost je či není veřejnou institucí (splnění dalších podmínek nevyžadoval). Tento jeho přístup zatím aproboval i ÚS. Předestřené pojetí však není soudy jednoznačně přijímáno. Ve věci OTE, a. s., NSS tuto akciovou společnost neshledal veřejnou institucí, ač jejím jediným akcionářem je stát, s odůvodněním, že z nálezu ÚS ve věci ČEZ, a. s., plyne, že akciová společnost, aby byla veřejnou institucí, musí splňovat dvě podmínky – stát je jejím jediným akcionářem a byla založena zákonem. U společnosti OTE, a. s., neshledal NSS naplnění druhé podmínky.
Výklad pojmu veřejná instituce nelze považovat za ukončený, o čemž svědčí skutečnost, že ve věci právní povahy OTE, a. s., dospěl druhý senát ÚS po předběžném projednání k závěru, že se v právním posouzení odchyluje od dosavadní interpretace pojmu veřejná instituce ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím, a věc předložil k rozhodnutí plénu. V návrhu stanoviska plénu druhý senát argumentoval pro závěr, že veřejnou institucí je taková právnická osoba, v níž má stát nebo jiná veřejnoprávní korporace většinovou majetkovou účast. Pro přijetí návrhu stanoviska se však nevyslovila potřebná většina soudců.
Vytyčení definičních znaků veřejné instituce ze strany ÚS (tzv. pětistupňový test veřejnosti) považuji za problematické v několika ohledech. Předně není zřejmé, zda ÚS ztotožňuje veřejnou instituci s právnickou osobou veřejného práva. Spíše se zdá, že na počátku na veřejnou instituci nahlížel jako na synonymum právnické osoby veřejného práva, postupem času se ale tyto pojmy v jeho judikatuře od sebe osamostatnily (v judikatuře NSS určitě – viz výše cit. soudní rozhodnutí).
Výčet znaků pro odlišení veřejné a soukromé instituce ze strany ÚS neodpovídá závěrům soudobé doktríny, což by nevadilo, pokud by se s těmito závěry přesvědčivými argumenty vypořádal. To se bohužel nestalo. Podíváme-li se na kritéria formulovaná ÚS podrobněji, pak první čtyři nám v zásadě nic o povaze právnické osoby neřeknou.
Jak správně poukazuje Karel Beran, způsob zřízení, resp. jednotlivé fáze zřízení právnické osoby, nám o její povaze jednoznačně nic nevypovídají. Týž závěr lze nalézt i v prvorepublikové nauce.
Co se týče druhé a třetí podmínky, tj. hlediska osoby zřizovatele a způsobu, jakým se vytvářejí a obsazují orgány právnické osoby, také nejsou dostatečně odlišujícími kritérii. Základním principem vytváření a obsazování orgánů právnických osob totiž je, že tak činí jejich zakladatel, resp. členové (zejména v případě korporací), nejsou-li pro specifické případy stanovena odlišná řešení. Tato dvě kritéria se tak v podstatě omezují na otázku, zda z okolnosti, že určitý druh právnické osoby může (spolu)založit (jen) stát či územní samosprávný celek, lze dovodit, že jde o právnickou osobu veřejného práva, a tedy veřejnou instituci. Domnívám se, že naplnění některé z těchto podmínek není pro určení povahy právnické osoby dostatečné a je pouze indikativní.
Ani čtvrtý znak deklarovaný ÚS nepovažuji při rozlišení právnických osob na osoby soukromého a veřejného práva za relevantní. Předně není zcela zřejmé, co pod pojmem státní dohled soudy rozumí. Jde o správní dozor? Nebo o správní dohled? Nebo o obsahově jiný pojem? Jde-li o správní dozor, je nutné zdůraznit, že ten se netýká jen právnických osob veřejného práva, nýbrž i právnických osob soukromého práva (např. v oblasti regulace podmínek podnikání a jejich dodržování).
Za relevantní tak považuji toliko poslední kritérium uváděné ÚS, kterým je účel existence konkrétního druhu právnické osoby. Tento znak ale sám o sobě pro určení charakteru právnické osoby také podle mého soudu není dostatečný a měl by být doplněn o kritérium, zda právnická osoba k naplnění účelu používá soukromoprávní nebo veřejnoprávní prostředky. To souvisí především, ale nejen, s jejím financováním, tj. s tím, zda je či není převážně financována z veřejných zdrojů. Jinými slovy, relevantním by mělo být kritérium, s nímž pracuje zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti (viz výše). To nás vrací zpátky k otázce, zda pojem veřejná instituce byl zvolen vhodně a zda má být obsahově totožný s vymezením právnické osoby veřejného práva či ne.
Osobně se přikláním k tomu, že pojem veřejná instituce nemá být interpretován šířeji než pojem právnické osoby veřejného práva. Při vymezení právnické osoby veřejného práva se kloním k závěrům předloženým K. Beranem, že relevantními znaky jsou veřejnoprávní způsob zřízení, plnění úkolů veřejné správy či úkolů ve veřejném zájmu, veřejnoprávní pravomoc a plnění úkolů veřejnoprávními prostředky.
I v případě, že se omezíme pouze na kritéria účelu existence a použitých prostředků pro potřeby zákona o svobodném přístupu k informacím (a nebudeme trvat na podmínce veřejnoprávní pravomoci), pak podle mého soudu ani obchodní korporace, ani státní či národní podnik nejsou zásadně veřejnou institucí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Důvodem je, že převažujícím účelem jejich existence je podnikání, tj. soukromý účel, a že tento účel naplňují soukromými, nikoli veřejnými prostředky.