Zákon č. 191/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu účinný od 24. dubna 2020 (dále jen „LEX COVID“) zavádí změny na poli práva procesního, insolvenčního, exekučního a obchodních korporací v souvislosti s COVID-19.
Změny jsou zaváděny dočasně v návaznosti na nouzový stav vyhlášený Vládou ČR v roce 2020 z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu SARS CoV-2 na území ČR (dále jen „nouzový stav“), a dále v návaznosti na krizová opatření vydaná Vládou ČR dle krizového zákona a na mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic vydaná dle zákona o ochraně veřejného zdraví za účelem prevence výskytu a šíření onemocnění COVID-19 (dále společně jen „mimořádná opatření“).
1. | LEX COVID přináší úlevu korporačnímu životu právnických osob |
LEX COVID následujícím způsobem usnadňuje korporační život právnickým osobám po dobu trvání mimořádných opatření, v jejichž důsledku je znemožněno nebo podstatně znesnadněno konání zasedání orgánu právnické osoby (nejdéle do 31. prosince 2020):
(i) | Prodloužení lhůty pro konání valné hromady k projednání řádné účetní závěrky |
Lhůta pro konání valné hromady (s. r. o., a. s., družstvo) projednávající řádnou účetní závěrku za 2019 se prodlužuje, a to tak, že tato lhůta nesmí uplynout dříve, než uplynou tři měsíce po skončení mimořádných opatření. V případě trvání mimořádných opatření déle než do konce září 2020 zůstane nejzazším termínem pro projednání řádné účetní závěrky 31. prosinec 2020.
(ii) | Rozhodování per rollam nebo pomocí technických prostředků |
Pokud však obchodní korporace nechce valnou hromadu k projednání účetní závěrky odkládat, může nyní vždy využít možnosti přijímat rozhodnutí písemnou formou nebo technickými prostředky (např․ pomocí videokonference). Stejný způsob přijímání rozhodnutí se umožňuje všem orgánům všech právnických osob. Je pouze zapotřebí, aby příslušný orgán stanovil podmínky přijímání rozhodnutí tímto způsobem při respektování zákonných požadavků.
(iii) | Prodloužení funkčních období a kooptace členů |
Členům orgánů právnických osob, jejichž funkční období by skončilo v době mimořádných opatření nebo do jednoho měsíce od skončení mimořádných opatření, se funkční období automaticky prodlužuje do konce třetího měsíce po skončení mimořádných opatření. Zabránit tomu dotčený člen může doručením svého nesouhlasu právnické osobě.
Funkční období se prodlužuje i těm členům orgánů právnických osob, jejichž funkce zanikla v období mezi přijetím mimořádných opatření při epidemii a účinností LEX COVID.
Všechny právnické osoby jsou oprávněny využít možnosti kooptace člena (zvolení dočasného náhradního člena) orgánu dotčeným orgánem samotným v případě, že počet členů voleného orgánu právnické osoby neklesl pod polovinu.
2. | Změny ve vztahu k probíhajícím soudním řízením |
(i) | Prominutí zmeškání lhůt v řízeních |
Na žádost budou příslušné orgány promíjet lhůty k provedení procesních úkonů zmeškané účastníkem nebo jeho zástupcem. Důvod zmeškání musí být omluvitelný a spočívat v mimořádném opatření, které znemožňovalo nebo podstatně ztěžovalo úkon učinit.
Prominutí zmeškání lhůty lze žádat v občanském, insolvenčním, vykonávacím a exekučním řízení a v řízeních vedených podle zákona o Ústavním soudu, podle zákona o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí uložených v trestním řízení a podle zákona o obětech. V trestním řízení bude možné požádat o vrácení zmeškané lhůty.
S žádostí bude nutné spojit zmeškaný úkon a podat ji v krátké lhůtě od ukončení nebo zrušení omezujícího mimořádného opatření, respektive nouzového stavu (3 až 15 dní, dle typu řízení).
(ii) | Změny v insolvenčních řízeních |
Odložení insolvenčních návrhů. Dlužníci dočasně nemají povinnost podat na sebe insolvenční návrh, pokud se do úpadku dostali po propuknutí epidemie a v jejím důsledku. Povinnost je odložena od účinnosti LEX COVID (24. dubna 2020) do uplynutí 6 měsíců od ukončení nebo zrušení mimořádných opatření, nejdéle však do 31. prosince 2020.
K věřitelským insolvenčním návrhům podaným od účinnosti LEX COVID (24. dubna 2020) do 31. srpna 2020 nebudou soudy vůbec přihlížet, nebudou mít žádné účinky. Nový věřitelský insolvenční návrh tak bude třeba podat znovu, a to nejdříve 1. září 2020.
Mimořádné moratorium. LEX COVID dále umožňuje soudu na návrh dlužníka vyhlásit tříměsíční mimořádné moratorium v důsledku mimořádných opatření, či dalších opatření přijatých Českou republikou v reakci na rozšíření onemocnění COVID-19. Pro moratorium je třeba splnit řadu podmínek, mj. že dlužník nebyl v úpadku ke dni 12. března 2020 a dále že v období od 12. ledna 2020 nevyplácel dividendy a podobná plnění propojeným osobám (případně byly vráceny). Moratorium bude možné prodloužit o další tři měsíce.
Mimořádné moratorium má řešit dočasný výpadek příjmu v důsledku epidemie koronaviru u jinak dobře fungujících podnikatelů a poskytnout jim dočasnou ochranu před věřiteli mj. zmrazením možnosti realizovat zajišťovací instrumenty a zahajovat soudní výkon rozhodnutí či exekuční vymáhání pohledávek.
Další změny. LEX COVID dále zavádí řadu opatření usnadňujících, respektive umožňujících oddlužení úpadců zasažených epidemií COVID-19, prodlužuje lhůtu k podání žaloby na neúčinnost právních úkonů dlužníka, umožňuje dočasné přerušení plnění schváleného reorganizačního plánu dlužníkem, omezuje povinnost soudu doručovat a zavádí možnost oddlužení i pro fyzické osoby, které mají dluhy z podnikání.
(iii) | Změny v exekučních řízeních |
LEX COVID do 30. června 2020 zakazuje výkon rozhodnuti (resp. exekuci) prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt. Taková exekuce rovněž bude nadále možná pouze pro dluhy převyšující částku 100 000 Kč. Do téhož data zakazuje také výkon rozhodnutí (resp. exekuci) prodejem movitých věcí a omezuje jejich exekuční soupis a zajištění na výjimečné případy. Tyto zákazy neplatí, pokud dlužník s prodejem souhlasí, anebo pokud exekutor vymáhá výživné, náhradu újmy na zdraví nebo náhradu újmy způsobené trestnou činností.
Dále LEX COVID do 31. prosince 2020 chrání před výkonem rozhodnutí daňové bonusy a v případě exekuce bankovního účtu chrání čtyřnásobek životního minima, se kterým tak bude moci dlužník nadále nakládat.
3. | Ochrana v případě dočasného prodlení v důsledku epidemie |
Prokáže-li dlužník, že mu omezení plynoucí z mimořádného opatření znemožnilo nebo podstatně ztížilo včasné splnění peněžitého dluhu, může po něm věřitel jako sankci žádat jedině zákonný úrok z prodlení.
Tyto účinky se týkají pouze peněžitých dluhů ze smluv uzavřených před účinností LEX COVID (do 24. dubna 2020), a to pokud prodlení nastalo po 12. březnu 2020. Účinky pominou nejpozději 30. června 2020.