Tradiční dělení norem civilního práva na pravidla hmotná a na pravidla procesní však naráží na překážku, že některé původem procesněprávní normy mají zvláštní vlastnost spočívající v tom, že definují právní sílu hmotného práva věřitele pro případ, že dlužník později (po vzniku závazku) není ochoten nebo schopen svůj závazek splnit, i když věřitel už má v ruce exekuční titul.
Těmito normami jsou procesní ustanovení definující vlastnost vykonatelnosti exekučního titulu, jakož i způsoby výkonu a další předpoklady, které limitují případné možnosti věřitele (nyní oprávněného) k prosazení jeho práva i přes nečinnost nebo dokonce proti vůli dlužníka (nyní povinného). Tyto normy se od běžných norem procesního práva liší tím, že nedefinují, jak má soud nebo účastníci během řízení postupovat (například jakým typem rozhodnutí má soud rozhodnout o návrhu na záměnu účastníků nebo kterak soud v aktuálním řízení komunikuje s účastníky, předvolává-li je k jednání nebo jestliže jim doručuje rozsudek). Naopak jejich prostřednictvím zákon definuje, za jakých dalších, v hmotném právu přímo nedefinovaných podmínek věřitel může své právo nyní už vtělené do exekučního titulu vymoci prostřednictvím exekučního soudu nebo exekutora.
Tato procesní pravidla (říkejme jim třeba sponové normy) jsou s hmotným právem nerozlučně spjata, protože bezprostředně navazují na hmotněprávní ustanovení, která vymezují obsah práva věřitele (oprávněného), které má být realizováno skrze vykonatelný exekuční titul․ Jak věřitel, tak dlužník totiž mají právo očekávat, že porušení závazku bude mít po celou dobu jeho trvání tytéž následky, nejen následek hmotněprávní (zpravidla to, že dlužník má povinnost splnit závazek dodatečně), ale i že zůstanou stále stejné i druhotné předpoklady pro jeho vymožení, tedy jakým zákonným způsobem a za kterých podmínek bude věřitel oprávněn se na dlužníku domoci splnění závazku.
Demonstrujme na příkladech. Věřitel s dlužníkem uzavřel smlouvu o zápůjčce. Oba v době vzniku závazku věděli, že nevrátí-li dlužník zapůjčené peníze a věřitel získá vykonatelný rozsudek ukládající dlužníku povinnost k navrácení zapůjčených peněz, v exekuci bude možné postihnout nejen movité a nemovité věci dlužníka, ale třeba i jeho mzdu (viz § 276 a násl. OSŘ, § 59 a násl. EŘ). Kdyby zákonodárce později procesní předpisy upravující exekuci změnil tak, že vymožení povinnosti k peněžitému plnění srážkami ze mzdy vůbec nebude možné, dojde ex post (po vzniku peněžitého závazku) k tomu, že oprávnění věřitele domoci se svého práva ztratí na síle. A to vůči věřiteli nepředvídatelně, a tedy nespravedlivě. Dokonce k úplné ztrátě právní síly oprávnění věřitele by došlo v případě, že by povinnému vznikl hmotněprávní závazek vystěhovat se z bytu oprávněného, ale zákonodárce by po vzniku této povinnosti zrušil procesní ustanovení, která umožňují exekuci vyklizením. Takže by dodatečně přestal existovat způsob, jak právo věřitele realizovat.
Z právě popsaných příkladů plyne, že soukromé právo nebo povinnost je definováno nejen svým obsahem, ale i tím, zda a za jakých okolností je lze nuceně realizovat. Tato druhá vlastnost materiálního práva (povinnosti) je s vlastním obsahem materiálního práva (povinnosti) natolik provázána, že musí být (stejně jako hmotné právo samotné) definitivně ukotvena už k okamžiku vzniku hmotného práva. Jinak dojde k tomu, že materiální právo věřitele bude později změnou procesních předpokladů pro jeho vykonatelnost zcela nebo zčásti posíleno nebo naopak zeslabeno. Takový následek má reálně tytéž účinky, jako by došlo k tzv. pravé retroaktivitě norem hmotného práva, které dodatečně změní obsah již existující povinnosti.
Lze tedy uzavřít, že tzv. sponové normy (tedy procesní normy definující vykonatelnost exekučního titulu, jakož i způsoby a další předpoklady, které limitují případné možnosti věřitele k vynucení jeho hmotného práva i přes nečinnost nebo dokonce proti vůli dlužníka), se natolik přimykají k normě hmotného práva, která definuje samotný obsah povinnosti, že fungují jako její součást. Proto by zákonodárce neměl postupovat tak, že účinky nově ustavených procesních norem upravujících vykonatelnost exekučního titulu a její meze naváže na časový okamžik, k němuž došlo až po vzniku závazku, jenž má být vykonán.
Přesto tak zákonodárce někdy postupuje a soudům nezbývá než respektovat jeho vůli, je-li jasně vyjádřena v přechodných ustanoveních novely zasahující do tzv. sponových norem. Proto NS například judikoval, že exekuci srážkami ze mzdy manžela povinného a přikázáním jiné pohledávky manžela povinného prováděnou na základě exekučních příkazů vydaných soudním exekutorem podle § 262a odst. 2 OSŘ ve znění účinném od 1. 1. 2014 do 30. 6. 2015 nelze od 1. 7. 2015 nadále provádět.
Pro pravě retroaktivní zásah do tzv. sponových norem však musí být mimořádná příčina, kterou zákonodárce má v důvodové zprávě vysvětlit a jež zpravidla spočívá v tom, že ke změně sponových norem, které dopadají na už existující povinnosti, dochází proto, že předchozí možnosti věřitele nuceně realizovat již existující právo byly ve vztahu k dlužníku nevyvážené, a tedy mimořádně nespravedlivé (k výjimkám, kdy je pravá retroaktivita sponových norem přípustná, viz níže).
Jestliže zákonodárce jednoznačnou vůli k pravě retroaktivnímu účinku nově ukotvené sponové normy neprojeví, soudy jí takový účinek nepřiznají.