1. Informace o příjmech fyzických osob
Zákonodárce zareagoval na situaci, kdy se podmínky poskytování informací o platech, mzdách a odměnách poskytovaných fyzickým osobám postupně formulované judikaturou při výkladu § 8b SvInf staly pro povinné subjekty nepřehledné, složité a velmi obtížně aplikovatelné.
Dosavadní judikatura došla ve velkém platovém nálezu, který ne zcela šťastně fakticky překonal dlouhodobě budovanou platovou judikaturu Nejvyššího správního soudu, do fáze, že povinný subjekt mohl odmítnout informace o platu zaměstnance, pokud nebyly splněny tyto podmínky: 1. účelem vyžádání informace je přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, 2. informace samotná se týká veřejného zájmu, 3. žadatel o informaci plní úkoly či poslání dozoru veřejnosti či roli tzv. „společenského hlídacího psa“, 4. informace existuje a je dostupná.
Určitou modifikaci přinesl dále rozsudek NSS o poskytnutí platů v Kanceláři prezidenta republiky, podle kterého pro existenci veřejného zájmu na poskytnutí informací dle § 8b SvInf je klíčové, jaké postavení ve struktuře veřejné správy (a s tím související kompetence, odpovědnost a finanční ohodnocení) dotčená osoba má. Tyto závěry byly správními soudy dále rozváděny, kdy v konkrétních situacích lze poskytnout konkrétní informaci o výši platu či odměny konkrétní osoby v případě platů vedoucích úředníků krajského úřadu, čelních představitelů Správy hmotných rezerv, vedoucích odborů či tajemníka magistrátu statutárního města atd.
Novela se snažila dosavadní judikaturní závěry ve věci poskytování informací o příjmech fyzických osob přehledně shrnout do textu nového § 8c, který je speciálním ustanovením vůči § 8b SvInf, následujícím způsobem:
„(1) | Povinný subjekt poskytne informaci o výši příjmu osoby, které poskytl nebo poskytuje veřejné prostředky mající povahu příjmu ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle zákona o daních z příjmů a) | jako 1. | veřejnému funkcionáři, na kterého se vztahovaly nebo vztahují povinnosti podle zákona o střetu zájmů, | 2. | poradci prezidenta republiky, člena vlády, náměstka člena vlády nebo vedoucího ústředního správního úřadu, v jehož čele není člen vlády, nebo | 3. | členovi svého statutárního, řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu, anebo |
| b) | pokud žadatel prokáže veřejný zájem na poskytnutí informace o výši příjmu této osoby a tento veřejný zájem v jednotlivém případě převažuje nad zájmem na ochraně této informace. |
|
(2) | Informace o výši příjmu podle odstavce 1 se poskytne v rozsahu jméno, příjmení, funkční, pracovní či jiné obdobné zařazení a výše veřejných prostředků, na kterou vznikl nárok, před zdaněním a dalšími povinnými odvody za období podle obsahu žádosti. Při poskytování informace podle věty první se § 5 odst. 3 nepoužije.“ |
Lze shrnout, že informace o výši příjmu fyzických osob lze poskytnout jen za splnění těchto podmínek:
a) | jde o prostředky poskytnuté jako příjem ze závislé činnosti nebo funkční požitky podle zákona o daních z příjmů (druh příjmu); |
b) | jde o veřejné prostředky (druh poskytnutých prostředků); |
c) | příjemcem prostředků musí být osoba vymezená v § 8c odst. 1 písm. a) SvInf nebo musí být proveden test proporcionality podle § 8c odst. 1 písm. b) SvInf (osoba příjemce). |
Pokud jde o druh příjmu, ustanovení dopadá pouze na informace o vymezených příjmech fyzických osob, v ostatních případech (např. příjmy na základě obchodní⛘smlouvy) se bude postupovat podle § 8b SvInf a dosavadní judikatury k tomuto ustanovení.
Podmínka veřejných prostředků by neměla činit výkladové potíže v případě státu a územních samosprávných celků a jejich orgánů, u kterých není pochyb o tom, že hospodaří s veřejnými prostředky. V případě veřejných institucí a veřejných podniků, které jsou obchodními korporacemi, je posouzení této podmínky složitější, protože je zapotřebí v každém konkrétním případě posoudit, zda veřejná instituce anebo veřejný podnik poskytují příjem fyzické osobě z veřejných prostředků. V případě obchodních korporací musí plynout skutečnost, že hospodaří s veřejnými prostředky, buď přímo z právního předpisu, nebo ze skutkových okolností. Skutečnost, že stát či územní samosprávný celek má v obchodní korporaci podíl, sama o sobě nestačí k závěru, že obchodní korporace hospodaří s veřejnými prostředky.
Dále je zapotřebí posoudit osobu příjemce. Pokud příjemce působí v jedné z výslovně uvedených pozic v § 8c odst. 1 písm. a) (tj. veřejný funkcionář, poradce prezidenta republiky, člen vlády, náměstek člena vlády či vedoucí ústředního správního úřadu, příp. člen statutárního, řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu), mají být informace o výši jeho příjmu poskytnuty bez dalšího, jsou-li hrazeny z veřejných prostředků. Neposuzuje se tedy, zda veřejný zájem na zveřejnění výše příjmu takové osoby převažuje nad zájmem ochránit tyto informace. Veřejný zájem na poskytnutí těchto informací se presumuje. Stále nicméně musí platit, že dotčené osobě jsou poskytovány veřejné prostředky.
Pokud ale jsou požadovány informace o osobách neuvedených v § 8c odst. 1 písm. a) SvInf, které splňují kritéria druhu příjmu a pobírají veřejné prostředky, je potřeba v každém jednotlivém případě provést test proporcionality. Ustanovení obsah testu proporcionality blíže neupravuje, proto by se měla uplatnit dosavadní judikatura formulující jeho obsah.
Zákonodárce předpokládá, že vyjmenováním kategorií osob, které podléhají požadavkům na poskytnutí informací o výši jejich příjmů, usnadní aplikační praxi povinným subjektům, když tyto nebudou muset v uvedených případech provádět test proporcionality. Lze nicméně uzavřít, že pro posouzení, zda konkrétní osoba spadá pod aplikaci § 8c odst. 1 písm. a) či b) SvInf, bude rozhodná její faktická pracovní náplň, nikoliv formální označení konkrétní pozice.
Povinný subjekt poskytne informace o příjmech jen v rozsahu jméno, příjmení, funkční, pracovní či jiné obdobné zařazení a výše veřejných prostředků, na které vznikl nárok, před zdaněním a dalšími povinnými odvody za období podle obsahu žádosti; s ohledem na vyloučení § 5 odst. 3 věty první SvInf takto poskytnuté informace nezveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup.
2. Informace o kritické infrastruktuře
Podle dosavadní úpravy bylo možné omezit poskytnutí informací, které by významně nebo přímo ohrozily účinnost bezpečnostního opatření stanoveného na základě zvláštního předpisu [§ 11 odst. 1 písm. d) SvInf]. Zákonodárce tuto úpravu vyhodnotil vzhledem k aktuální geopolitické situaci jako nedostatečnou s tím, že strategické informace musí být v případě potřeby chráněny efektivněji. Z tohoto důvodu upravil v § 11 odst. 1 písm. f) Novely novou fakultativní výjimku, na základě které může povinný subjekt omezit poskytnutí informace, pokud
„její poskytnutí významně nebo přímo ohrožuje ochranu kritické infrastruktury“.
Pojem kritické infrastruktury vymezuje § 2 písm. g) zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů („ZKrŘ“) tak, že
„kritickou infrastrukturou [se rozumí] prvek kritické infrastruktury nebo systém prvků kritické infrastruktury, narušení jehož funkce by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo ekonomiku státu,…“
V § 2 písm. k) ZKrŘ je dále vymezeno, kdo je subjektem kritické infrastruktury – je jím provozovatel prvku kritické infrastruktury. Prvek kritické infrastruktury je definován demonstrativním výčtem v § 2 písm. i) ZKrŘ, podle kterého
„prvkem kritické infrastruktury [je] zejména stavba, zařízení, prostředek nebo veřejná infrastruktura, určené podle průřezových a odvětvových kritérií…“.
Podle části I přílohy k nařízení vlády č. 434/2010 Sb., o kritériích pro určení prvku kritické infrastruktury, v platném znění, je jedním z odvětvových kritérií pro určení prvku kritické infrastruktury energetika.
V případě pojmů „významně nebo přímo“ se jedná o neurčité právní pojmy, které nejsou v SvInf blíže vymezeny. Při jejich výkladu je zapotřebí postupovat dle obvyklých metod výkladu právního předpisu:
– | významné ohrožení by mělo být takové, které by samo o sobě vedlo k nemožnosti zajistit chráněný účel. Za významné ohrožení ochrany kritické infrastruktury bychom např. v případě ostrahy budov považovali výpadek části senzorů, monitoringu apod., způsobený tím, že by se potenciální útočník dozvěděl údaje, které toto umožní; |
– | přímé ohrožení by mělo být takové, které k ohrožení vede přímo, tzn. nevyžaduje další informace a zjištění, náročné analýzy, filtrace a separace údajů apod. |
Z hlediska praktické aplikace této výjimky je třeba vyjasnit, zda podmínkou hypotézy je, aby byla naplněna obě kritéria, tedy jak významné ohrožení, tak přímé ohrožení. Z hlediska faktického by se při prostém jazykovém výkladu mohlo zdát, že se jedná o eventuality, které jsou libovolně zaměnitelné, tj. pro odmítnutí informace by postačovalo, pokud by nastala jedna z nich. S ohledem na účel daného ustanovení, jakož i na to, že omezuje ústavně zaručené právo na informace, se však jako jistější jeví výklad, že musí být splněna obě kritéria, tedy že je zapotřebí prokázat kombinaci uvedených rysů – poskytnutí významně a (zároveň) přímo ohrozilo ochranu kritické infrastruktury.
Důvodová zpráva nevymezuje konkrétní případy, kdy se bude dané ustanovení aplikovat, když pouze konstatuje, že výjimku na základě použité formulace bude možné použít pouze v případě, že by poskytnutí požadované⛘informace mohlo ohrozit ochranu kritické infrastruktury nebo jejích prvků. V tomto bodě lze konstatovat, že Důvodová zpráva není nejpřesnější, když pro neposkytnutí informace připouští i možnost ohrožení prvků kritické infrastruktury, zatímco text Novely je formulován jednoznačněji s tím, že důvod pro neposkytnutí představuje významné nebo přímé ohrožení těchto prvků.
Bude záležet v každém jednotlivém případě na posouzení, zda požadovaná informace má potenciál významně nebo přímo ohrozit konkrétní prvek kritické infrastruktury.
Při posuzování jednotlivých situací však lze doporučit spíše zdrženlivější přístup s ohledem na skutečnost, že jednou poskytnutou informaci již z veřejného prostoru nelze vzít zpět a situaci napravit, na rozdíl od případu neposkytnuté informace, kdy se žadatel může domoci svého tvrzeného práva za pomoci opravných prostředků či žalob.
Závěrem je třeba připomenout, že zákonodárce zařadil tuto výjimku mezi tzv. fakultativní důvody pro odepření informací v § 11 odst. 1, pro jejichž aplikaci musí dojít nejen k naplnění hypotézy této právní normy, ale její využití musí být navíc i materiálně nezbytné a v praktické rovině přezkoumatelně odůvodněné.
3. Informace související se soudním a jiným řízením
Další situací, kdy povinný subjekt může (opět fakultativně) omezit poskytnutí informace, je případ, kdy by její poskytnutí ohrozilo rovnost účastníků soudního či jiného řízení. Podle nového § 11 odst. 1 písm. g) Novely může povinný subjekt omezit poskytnutí informace, pokud
„byla vytvořena nebo získána v přímé souvislosti se soudním, rozhodčím, správním nebo obdobným řízením, a to i před jeho zahájením, a její poskytnutí může ohrozit rovnost účastníků tohoto řízení“.
Úprava si tedy klade za cíl posílit rovné postavení účastníků uvedených řízení.
Cit. ustanovení vychází z evropské úpravy a má za cíl chránit rovnost účastníků jmenovaných řízení.
Podmínky pro aplikaci této výjimky z poskytování informací shrnujeme i v souladu s Důvodovou zprávou následovně:
a) | Toto ustanovení je aplikovatelné jak na samotné řízení, tak na fázi před jeho zahájením. Pro fázi před zahájením řízení je třeba v konkrétním případě posoudit, zda existuje reálná možnost zahájení soudního či jiného obdobného řízení, a zda tedy existuje oprávněný zájem na neposkytnutí požadované informace. Výluka se naopak nevztahuje na případy, kdy již bylo řízení definitivně skončeno, popř. kdy se jeví být možnost zahájení řízení pouze hypotetickou. |
b) | Ustanovení se vztahuje na všechna řízení, v nichž se uplatňuje zásada rovnosti účastníků řízení. Byť zákon explicitně zmiňuje soudní, rozhodčí a správní řízení, je možné je aplikovat i v případných dalších obdobných řízeních, kde jeho účastníci požívají rovné postavení. Platí, že ustanovení se vztahuje na správní řízení v nejširším slova smyslu, např. jiná řízení, sporné řízení správní podle § 141 SpŘ, případně – byť spíše hypoteticky – i daňová řízení. |
c) | Ustanovení se vztahuje jak na řízení u vnitrostátních soudů a orgánů, tak na řízení u mezinárodních orgánů. |
d) | Povinné subjekty musí dbát, aby jejich postupem nevznikla újma na právech třetím osobám a nedošlo k porušení rovnosti účastníků řízení v neprospěch jiné osoby než povinného subjektu; jako příklad uvádí Důvodová zpráva situaci, kdy povinný subjekt poskytne informaci jinému povinnému subjektu, přičemž je mu známo, že tento ji obdržel za účelem jejího využití v rámci soudního či jiného obdobného řízení. V zájmu předejití případným negativním dopadům do sféry třetích osob, resp. státních orgánů, by si proto měly povinné subjekty před poskytnutím informace zjistit stanovisko třetí osoby (resp. státního orgánu), pakliže by třetí osoba mohla být poskytnutím informace negativně dotčena ve vztahu k probíhajícímu či očekávatelnému soudnímu nebo obdobnému řízení. |
e) | Musí se jednat o informace, které byly vytvořeny či získány v přímé souvislosti s daným řízením. Nemá se tedy jednat o veškeré informace, které se řízení jakkoliv týkají (např. některé důkazní prostředky, které vznikly bez vazby na soudní řízení). |
4. Zneužití práva
Novela zakotvuje již delší dobu diskutovanou výjimku, která byla dosud dovozována pouze judikaturou, a to neposkytnutí informace z důvodu zneužití práva. Podle § 11a odst. 1 Novely může povinný subjekt odmítnout žádost nebo její část do 7 dnů ode dne jejího přijetí, pokud lze ve vztahu k ní dovodit, že cílem žadatele je způsobit
„(a) | nátlak na fyzickou osobu, jíž se týkají požadované informace, pokud nejde o informace podle § 8a odst. 2, nebo |
(b) | nepřiměřenou zátěž povinného subjektu; za způsobení nepřiměřené zátěže se považuje také podávání žádostí o informace u většího počtu povinných subjektů bez zjevné obsahové souvislosti požadovaných informací, |
a to zpravidla v reakci na předcházející postup povinného subjektu vůči žadateli nebo na vztah s fyzickou osobou uvedenou v písmenu a)“.
Ustanovení § 11a odst. 2 Novely upřesňuje, že rozsah požadovaných informací nebo počet podaných žádostí není bez dalšího důvodem pro odmítnutí žádosti podle odst. 1, tj. pouze z faktu, že se jedná o „chronického“ žadatele, nelze bez dalšího dovodit, že jde o zneužití práva. K takovému závěru by bylo možné dospět až po zhodnocení každého případu a zvážení konkrétních důvodů pro poskytnutí, resp. odepření požadované informace.
SvInf až do schválení Novely neobsahoval výslovné ustanovení, které by povinným subjektům umožnilo odmítat žádosti žadatelů, u nichž lze dovodit zneužití práva na informace [tj. žádosti, kdy cílem žadatele není získání informace, ale (zpravidla) zatížení povinného subjektu⛘vyřizováním podání a podnětů žadatele, včetně žádosti o informace). Tyto případy byly nicméně dovozovány judikaturou.
Novela explicitně umožňuje odmítnout poskytnutí informace nebo její části, v závislosti na dovoditelném účelu podané žádosti. Novela popisuje dva takové účely, a to působení nátlaku na fyzickou osobu, jíž se požadované informace týkají, příp. působení nepřiměřené zátěže povinného subjektu. Přestože jsou oba důvody formulovány implicite jako taxativní, ve skutečnosti jde o výčet demonstrativní, neboť důvodů zneužití práva může být více, jak vyplývá právě z judikatury, která není výslovnou právní úpravou dotčena. Smyslem výslovné úpravy totiž nebylo měnit či omezovat judikaturu, ale naopak potvrdit její platnost a v souladu s čl. 17 odst. 4 Listiny získat explicitní zákonnou oporu pro omezení základního práva.
I Důvodová zpráva na tomto místě připouští, že návrh nepostihuje veškeré myslitelné případy zneužití práva na informace. Obecně tedy mohou nastat i jiné případy zneužití práva, které text Novely explicitně neupravuje. Daná situace tedy neznamená, že povinný subjekt musí poskytnout informace v případech, kdy lze dovodit zneužití práva, z důvodu, že SvInf neobsahuje explicitně formulovanou výjimku z jejich poskytnutí. I v těchto situacích bude možné odmítnout poskytnutí informací, a to s odkazem na existující judikaturu, která je v tomto ohledu poměrně rozsáhlá.
Dle našich dosavadních zkušeností a analyzování judikatury a literatury k pojmu zneužití práva shrnujeme následující závěry: NSS pojem zneužití práva ve své rozhodovací praxi vyložil tak, že
„[z]neužitím práva je situace, kdy někdo vykoná své subjektivní právo k neodůvodněné újmě někoho jiného nebo společnosti;…“.
Soudy zatím ve své rozhodovací praxi nezformulovaly jednoznačnou doktrínu, resp. podrobný návod na jednoznačné určení žádostí zneužívajících právo. Proto je třeba ke každé žádosti o informace přistupovat individuálně s tím, že je nezbytné vážit všechny okolnosti konkrétního posuzovaného případu.
Dosavadní judikaturní závěry shrnujeme následovně:
a) | Základním rysem zneužití práva je, že výkon subjektivního práva směřuje k dosažení nedovoleného výsledku, primárně k újmě jiné osoby či společnosti. Vzhledem k tomu, že žadatel o informace zpravidla nebude deklarovat svůj úmysl směřující ke způsobení újmy jiné osobě či společnosti, musí být tento úmysl, a tedy zneužití práva, dovozován z jiných okolností konkrétního případu. |
b) | Otázku zneužití práva by měl povinný subjekt zvažovat vždy, kdy z okolností podané žádosti plyne, že jejím účelem nemusí být naplnění práva na informace jako politického práva, tedy práva zaměřeného primárně na kontrolu veřejné moci. |
c) | Byť žádost o informace nemusí být dle SvInf nijak zdůvodněna a žadatel nemusí mít žádný zvláštní vztah k požadované informaci či povinnému subjektu, aby informaci získal, jeho motivy, jakož i jeho vztah k požadované informaci či povinnému subjektu mohou hrát významnou roli při posouzení hraničních případů, zda ke zneužití práva dochází. Proto by je povinný subjekt měl zjišťovat v případě podezření na zneužití práva. |
d) | Zpravidla se nelze spolehnout pouze na jednu indicii (důkaz), která by svědčila o zneužití práva. Je v zájmu povinného subjektu, aby důsledně zjistil vše, co svědčí pro závěr o zneužití práva, a toto vyhodnotil jednotlivě i ve vzájemné souvislosti. |
e) | Zneužití práva musí být povinným subjektem vždy řádně odůvodněno. |
f) | Soudy jsou při posuzování zneužití práva při podání žádosti o informace spíše zdrženlivé a zneužití práva vykládají restriktivně jako ultima ratio. |
K vyhodnocení, zda se dle povinného subjektu jedná o zneužití práva, má dojít v souladu s Novelou zpravidla v reakci na předcházející postup povinného subjektu nebo na vztah s fyzickou osobou, na kterou má být působen nátlak. V tomto případě se jedná o demonstrativní výčet situací; povinný subjekt může zneužití práva vyhodnotit i na základě jiných, v zákoně neuvedených situacích.
I s ohledem na dosavadní judikaturu Novela v § 11a odst. 2 explicitně stanoví, že pouze rozsah požadovaných informací či počet podávaných žádostí není důvodem pro odmítnutí žádosti jako zneužití práva. Odůvodnění rozhodnutí o odmítnutí žádosti o poskytnutí informací by v takovém případě mělo obsahovat i další skutečnosti, zejm. směrem k úmyslu žadatele dosáhnout nedovoleného výsledku.
5. Povinný subjekt informaci nemá
Novela výslovně řeší i další situaci, kterou doposud SvInf neřešil a která byla řešena pouze judikaturně, a to že povinný subjekt informaci nemá. NSS např. stanovil, že poskytnutí informace lze odmítnout nejen z důvodů právních, ale i z důvodů faktických, které v zákoně vyjmenovány nejsou.
Podle § 11b Novely může povinný subjekt odmítnout žádost o poskytnutí informace,
„jestliže požadovanou informaci nemá a jestliže mu povinnost ji mít nevyplývá ze zákona; to neplatí, pokud povinný subjekt může požadovanou informaci získat na základě jednoduchých úkonů z jiných informací, které povinný subjekt má, případně poskytnout postupem podle § 4a odst. 1 věty třetí“.
Tento důvod pro odmítnutí informace v SvInf tedy doposud explicitně uveden nebyl, nicméně judikaturou bylo dovozováno, že pro neexistenci informace lze žádost odmítnout z tohoto tzv. faktického (nepsaného) důvodu. V daném případě musí povinný subjekt prokázat, že požadovanou informaci reálně nemá (např. záznamem o vyhledávání), a odůvodnit, že nemá zákonnou povinnost ji mít. Povinnost mít informaci může být dána buď výslovným ustanovením zákona, nebo může z ustanovení zákona vyplývat.
Odmítnout poskytnutí informace podle cit. ustanovení naopak nebude možné v případě, kdy povinný subjekt sice informaci v požadované podobě nemá, má však např. zdrojové údaje k jejímu zpracování a toto zpracování je toliko mechanickou aktivitou.⛘