Dne 8. 2. 2023 vláda schválila návrh novely zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců na území České republiky.
Cílem návrhu je náprava praktických nedostatků v řízení o udělení mezinárodní ochrany a implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1883 ze dne 20. 10. 2021 o podmínkách pro vstup a pobyt státních příslušníků třetích zemí za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci a o zrušení směrnice Rady 2009/50/ES („směrnice o modrých kartách“)․
Směrnice o modrých kartách přinese například rychlejší postupy, pružnější kritéria pro přijímání a v neposlední řadě také rozsáhlejších práva jejich držitelů, včetně snadnější mobility uvnitř Evropské unie.
Upřesňuje se, že žadatelem o udělení mezinárodní ochrany je i osoba, která je předávána do České republiky na základě dublinského systému a v jejímž případě nebyla věcně posouzena žádost o udělení mezinárodní ochrany.
Jasněji se definuje přechod mezi právním postavením žadatele o udělení mezinárodní ochrany a právním postavením osoby, které byla jedna z forem mezinárodní ochrany udělena.
Podrobněji se upravuje postup například v případě, že se podaná žádost o mezinárodní ochranu nepovažuje za žádost anebo byla žádost podána osobou, která k tomu není oprávněna.
Navrhuje se úprava lhůt pro rozhodnutí soudu v určitých případech.
Zrušuje se možnost požádat a vyplácet finanční příspěvek pro žadatele o mezinárodní ochranu, kteří jsou ubytováni mimo azylové zařízení.
Rozšiřují se časové i finanční možnosti pro činnosti ve prospěch ostatních žadatelů o mezinárodní ochranu ubytovaných v přijímacím nebo pobytovém středisku (§ 42a AzZ).
Zavádí se povinnost pojištění v systému veřejného zdravotního pojištění pro nezletilé děti, které pobývají na území České republiky na základě povolení k dlouhodobému pobytu.
Zpřísňuje se trestní postih převaděčství.
Návrh je přepracováním vládního návrhu, jehož projednávání v minulém volebním období nebylo dokončeno (PZ 341/2020).
Návrh míří do Poslanecké sněmovny.