Každému realizovanému místnímu šetření údajně předchází důkladná příprava soutěžního úřadu, bez níž by místní šetření mohlo jako zákonné jen stěží obstát. Míra pečlivosti soutěžního úřadu při přípravě zpravidla koresponduje s mírou naplnění zákonných požadavků k provedení místního šetření. Ty jsou pevně svázány právními limity dovozenými unijní a vnitrostátní soudní praxí.
Mezi dva esenciální prvky, které je nezbytné splnit před provedením šetření, se řadí konkrétnost podezření o existenci protisoutěžního jednání a s ním související konkrétnost vymezení povolení k provedení šetření. Nebude-li soutěžní úřad disponovat dostatečně konkrétním podezřením, že se soutěžitel dopustil protisoutěžního jednání, bude pro něj před správními soudy velmi obtížné ospravedlnit důvodnost šetření. Zároveň pro něj bude problematické vymezit navazující povolení k místnímu šetření natolik konkrétně, aby mohlo sloužit jako zákonný podklad k provedení místního šetření.⛘
1. Konkrétnost podezření k zahájení místního šetření
Jednou z nejčastějšich námitek, kterými soutěžitelé před správními soudy dovozují nezákonnost místního šetření, je tvrzení, že soutěžní úřad nedisponoval dostatečně konkrétními vstupními indiciemi k zahájení místního šetření. Jedná se o argumentaci natolik široce uplatňovanou, že provází téměř každou zásahovou žalobu. To dle mého názoru pramení ze skutečnosti, že určení přesného množství vstupních indicií o protisoutěžním jednání, při jehož dosažení by bylo možné bez dalšího hovořit o důvodnosti podezření soutěžního úřadu, je v praxi nemožné. Je-li přitom hranice mezi existencí (ne)dostatečně konkrétního podezření natolik tenká, je zde vždy přítomna šance, že místní šetření bude označeno za nezákonné s odůvodněním, že si soutěžní úřad zašel jen tzv. zarybařit.
V oblasti soutěžního práva je dnes již notoricky známý pojem tzv. rybářských výprav, který odkazuje na situaci, kdy soutěžní úřady přistoupí k provedení místního šetření bez věcného či právního základu. Jsou přitom vedeny toliko obecným a nepodloženým podezřením na porušení soutěžních předpisů a jeho jediným cílem je vyhledávání dokumentů nesouvisejících s předmětem a účelem místního šetření. S cílem těmto rybářským výpravám zabránit unijní úprava dovozuje, že informace a dokumenty získané během místního šetření lze použít výlučně k naplnění účelu, pro nějž byly zajištěny.
Je nepochybné, že soutěžní úřady jsou v případě podezření na porušení soutěžních pravidel v důkazně komplikované pozici. To platí obzvláště s ohledem na narůstající míru sofistikovanosti antimonopolního jednání. Byly-li by na ně kladeny při posouzení průkaznosti indicií vedoucích k realizaci místního šetření příliš vysoké nároky, mohlo by v praxi dojít k popření smyslu a účelu místního šetření. Povinnost soutěžního úřadu disponovat zcela přesnými důkazy o protisoutěžním jednání před provedením místního šetření by nutně vyústila v jeho větší aktivitu v „přípravné“ fázi. Větší aktivita a s tím spojená „viditelnost“ soutěžních úřadů při ověřování indicií o protisoutěžním jednání však může působit spíše kontraproduktivně, neboť by mohla soutěžitele varovat, že se soutěžní úřad na jejich jednání zaměřil. V konečném důsledku by byl účel místního šetření popřen. Činnost soutěžních úřadů před zahájením správního řízení tedy nemůže sloužit k tomu, aby otázka o porušení soutěžních pravidel byla postavena najisto.
V tomto směru správní soudy konstantně dovozují, že šetření provedené před zahájením správního řízení neslouží ke shromažďování veškerých podkladů pro meritorní rozhodnutí ve věci a k odstranění všech pochybností o tom, zda se šetřený soutěžitel dopustil protisoutěžního deliktu. Jedná se o princip vyjadřující, že předběžné šetření nemůže být postaveno naroveň správnímu řízení, neboť těžiště dokazování a zajištění podkladů pro meritorní rozhodnutí o vině a sankci za protisoutěžní delikt musí zůstat výsadou správního řízení.
Důvodem takového přístupu přitom není jen snaha o udržení efektivního vymáhání soutěžních pravidel, nýbrž i ochrana šetřených soutěžitelů, kteří v rámci předběžného šetření přirozeně nemohou uplatňovat práva účastníka řízení, neboť s nimi fakticky žádné správní řízení započato není. Stěží by se jednalo o spravedlivý proces v situaci, kdy by k zahájenému správnímu řízení bylo přistupováno toliko jako k čistě formálnímu stadiu, v němž by bylo o vině a sankci předem rozhodnuto.
S výkonem vyšetřovacích pravomocí je neodmyslitelně spjat střet proti sobě stojících zájmů, a sice na straně jedné veřejného zájmu na zachování funkční hospodářské soutěže a na straně druhé subjektivního práva šetřených soutěžitelů, kteří jsou výkonu pravomocí ze strany soutěžních úřadů podrobeni. V případě místního šetření se jedná zejména o kolizi cílů hospodářské soutěže s právy šetřených subjektů na soukromí a na obhajobu. Je proto nezbytné, aby byl procesní postup soutěžních úřadů řádně odůvodněn, s čímž se pojí jejich povinnost disponovat před provedením místního šetření dostatečně konkrétním podezřením o existenci protisoutěžního jednání. Soutěžní úřad tedy musí především uvést, že disponuje informacemi a indiciemi, v jejichž vzájemných souvislostech mu vzniklo důvodné podezření o porušení soutěžních pravidel.
Přiměřenost místního šetření a dostatek konkrétních vstupních indicií k jeho uskutečnění správní soudy posuzují ve vztahu ke skutkovému stavu panujícímu ke dni provedení místního šetření, a sice na základě podkladů žurnalizovaných ve správním spisu. Platí přitom, že po realizaci místního šetření mají soutěžitelé možnost se s těmito podklady seznámit.
Podklady o možném protisoutěžním jednání obsažené ve správním spisu mohou tvořit podněty spotřebitelů, konkurentů, dodavatelů apod., přičemž tyto mohou být i zcela anonymní. Dále se může jednat o informace z veřejně dostupných zdrojů (například články z médií či rozhovory poskytnuté v živém vysílání), z jiných správních řízení, informace poskytnuté jinými orgány veřejné správy, informace⛘získané na základě žádosti o poskytnutí informací šetřenému soutěžiteli či jiným soutěžitelům apod. Takto získané informace soutěžní úřady, je-li to z povahy věci možné, následně ověřují za pomoci svých vyšetřovacích pravomocí či prostřednictvím veřejně dostupných zdrojů. K provedení místního šetření jsou poté oprávněny přistoupit teprve tehdy, lze-li ve spisu žurnalizované podklady považovat za dostatečně věrohodné, konkrétní a zakládající podezření o existenci protisoutěžního deliktu.
V unijní kauze Nexans Komise realizovala místní šetření v souvislosti s podezřením na uzavření kartelových dohod. Ačkoliv Tribunál dospěl k závěru, že Komise měla dostatečné indicie o protisoutěžním deliktu ve vztahu k oblasti „dodávek podzemních a podvodních kabelů pro vysoké napětí“, současně poukázal na skutečnost, že v rozhodnutí k provedení místního šetření vymezila jeho předmět příliš extenzivně, když jej vztáhla na „dodávky všech elektrických kabelů a souvisejícího materiálu“. Z tohoto důvodu Tribunál zrušil rozhodnutí o provedení šetření v rozsahu, v němž se vztahovalo na jiné kabely než na podzemní a podvodní pro vysoké napětí. Rozsudek ve věci Nexans vnímám jako jeden z nejvýznamnějších, neboť vymezil princip, dle něhož je nezbytné, aby soutěžní úřady při vymezování kontroly vycházely výlučně z důkazů, které mají k dispozici, a nerozšiřovaly předmět místního šetření vedeny myšlenkou „čím více jednání/relevantních trhů v pověření vymezíme, tím spíše se nám podaří potvrdit naše podezření o existenci alespoň nějakého protisoutěžního jednání“. Z učiněných závěrů rovněž vyvěrá, že se soutěžní úřady při místním šetření musí zaměřit toliko na obchodní záznamy, které souvisí s jeho předmětem, a nezneužívat jej k bezbřehému prohledání veškerých dokumentů, které se v obchodních prostorách nacházejí.
Neméně významným počinem Tribunálu je rozsudek ve věci Dautsche Bahn, v němž Tribunál dovodil, že z rozhodnutí musí být zjevná opodstatněnost šetření. To jsou soutěžní úřady povinny prokázat v odůvodnění takového rozhodnutí, kde uvedou předpoklady a domněnky, které mají za cíl místním šetřením ověřit. Tato dvě rozhodnutí mezi vůbec prvními naznačila, že provedení místního šetření by mělo být ospravedlněno určitým stupněm podezření o spáchání protisoutěžního deliktu, čímž soutěžním úřadům dala najevo, že „rybářské výpravy“ nebudou tolerovány.
Nenaplní-li soutěžní úřad požadavek na dostatečně konkrétní podezření o spáchání protisoutěžního deliktu, bude pověření k místnímu šetření správními soudy zrušeno a podklady získané při provedeném místním šetření nebude možné využít jako důkazy ve správním řízení. Pokud by i přesto soutěžní úřad meritorní rozhodnutí o vině a sankci za protisoutěžní delikt založil na nezákonně získaných podkladech, soud by takové rozhodnutí zrušil a soutěžní úřad by byl nucen správní řízení vrátit zpět na jeho začátek.
Unijní soudní praxe podmínku dostatečně konkrétního podezření k místnímu šetření opírá zejména o práva šetřených soutěžitelů na obhajobu a na ochranu soukromí. Právo na obhajobu se projevuje v právu šetřeného soutěžitele vědět, že je podezříván ze spáchání protisoutěžního deliktu a v čem konkrétně soutěžní úřad porušení soutěžních pravidel spatřuje. Právo na soukromí naproti tomu dopadá na ochranu obchodních prostor šetřeného soutěžitele a jeho korespondence.
Tyto lidskoprávní limity místního šetření byly potvrzeny již v roce 1989, kdy SDEU ve věci Hoechst dovodil, že povinnost soutěžního úřadu specifikovat účel a předmět místního šetření je základním požadavkem, aby zásah do subjektivních práv šetřeného soutěžitele mohl být ospravedlnitelný. Jen tehdy je totiž šetřený soutěžitel schopen posoudit rozsah vytýkaného jednání, míru své povinnosti v průběhu šetření s inspektory spolupracovat a současně je mu dán prostor pro efektivní obhajobu. Jedná se o závěry, které byly potvrzeny v mnoha dalších unijních případech a na něž navázala rovněž vnitrostátní soudní praxe.
Na tomto místě pouze podotýkám, že dle mého názoru vnitrostátní soudní praxe do značné míry kopíruje závěry vyslovené unijními soudy, aniž by však v některých případech byla vzata v potaz specifika vnitrostátní úpravy oproti té unijní. Ačkoliv vnitrostátní právní řády co do oblasti soutěžního práva z významné části vycházejí z unijních předpisů, je členským státům v některých oblastech poskytnuta volnost. Ta se projevuje kupříkladu v oblasti specifik pověření či rozhodnutí k provedení místního šetření, jeho průběhu, způsobu soudní ochrany apod. Tyto odlišnosti pak mohou vést k větším či menším rozdílům v soudní praxi jednotlivých členských států v jejich vzájemném srovnání či ve srovnání s unijní judikaturou.
Nesnažím se však naznačit, že je vyloučeno, abychom se od českých správních soudů dočkali inovativních a pro budoucí praxi inspirativních rozsudků. Je tomu právě naopak, neboť je v českém právním prostředí na efektivní regulaci hospodářské soutěže kladen čím dál větší důraz. I proto považuji za vhodné se vyjádřit k několika významným rozsudkům z pera vnitrostátního správního soudnictví, které mohou být pro zahraniční soutěžní praxi podnětné.⛘
V kauze AV MEDIA soutěžní úřad rozkrýval existenci bid riggingu. Indicie o tom, že soutěžitelé koordinovali své nabídky, obdržel z podnětu oznamovatele, který ho upozornil na protisoutěžní dohodu soutěžitelů i na jejich spolupráci v průběhu dřívější veřejné zakázky. Soutěžní úřad si na základě podnětu vyžádal zadávací dokumentaci, z níž zjistil, že mezi jejich nabídkami existují nadstandardní podobnosti. V návaznosti na to usoudil, že disponuje dostatečně konkrétním podezřením o existenci protisoutěžní dohody, a přistoupil k provedení místního šetření u jednoho ze soutěžitelů. Ten v soudním přezkumu namítal, že soutěžní úřad nedisponoval dostatečně konkrétním podezřením o existenci protisoutěžního jednání, a domáhal se, aby bylo místní šetření označeno za nezákonné. Nejvyšší správní soud však dovodil, že o nedostatečné podezření by se mohlo jednat tehdy, založil-li by soutěžní úřad pověření k místnímu šetření toliko na obdrženém podnětu, aniž by skutečnosti v něm uvedené prověřil. Lze tedy dovodit, že tvoří-li podnět a podklady získané vlastní činností soutěžního úřadu ve svých vzájemných souvislostech věrohodnou legendu o existenci protisoutěžního jednání, jedná se o dostatečně konkrétní podezření o spáchání protisoutěžního deliktu.
K obdobným závěrům Nejvyšší správní soud dospěl i v kauze OMEXOM. V té byl soutěžní úřad na protisoutěžní koordinaci nabídek upozorněn na základě anonymního podnětu. V něm byly popsány informace o protisoutěžním jednání ve vztahu k několika veřejným zakázkám, a sice v takové míře specifičnosti, že předestřené skutečnosti mohly být známy pouze účastníkům protisoutěžních dohod či osobám z jejich nejbližšího okolí. Soutěžní úřad tyto informace ověřil prostřednictvím veřejně dostupných zdrojů, načež shledal, že se obsah podnětu s obdrženými informacemi shoduje. Následně prověřil také podnět, jejž obdržel již o několik let dříve a v němž byl upozorněn na celkem čtrnáct protisoutěžních veřejných zakázek zadaných totožným zadavatelem. V době jeho doručení jej však vzhledem k tamním skutkovým poměrům vyhodnotil jako nepodložený. Ve vztahu k nově zjištěným poměrům kauzy OMEXOM ovšem přistoupil k jeho novému vyhodnocení a dovodil, že zadavatel konstantně využívá kombinaci kritérií nezbytných pro účast v zadávacím řízení, jejichž naplnění dosahuje pouze stále stejný okruh dodavatelů. V konečném důsledku tak měli šanci na úspěch v zadávacím řízení pouze dodavatelé, kteří pro něj již v minulosti veřejné zakázky realizovali. Soutěžní úřad poté přistoupil k realizaci místního šetření, které před správními soudy jako zákonné obstálo.
Skutečnost, že v určitém okamžiku soutěžní úřad vyhodnotí podnět či informace získané z jeho vlastní úřední činnosti jako nedostatečné, neznamená, že tyto indicie budou navždy odloženy a soutěžní úřad se jimi již nikdy nebude znovu zabývat. Takovýto přístup by byl ostatně neúčelný, neboť zejména při posuzování dlouhodobějších kartelových dohod, kupříkladu typicky v rámci cenových kartelů, je nutné analyzovat protisoutěžní jednání na relevantním trhu v delším časovém horizontu. Z jednotlivých relativně samostatných jednání totiž nemusí být zakázaná koordinace soutěžitelů dost dobře patrná.
O tom ostatně svědčí i kauza MIFIN, v níž byl soutěžnímu úřadu doručen podnět soutěžitele upozorňující na to, že jeho konkurenti na něj opakovaně vyvíjejí nátlak k účasti na kartelových dohodách o určování denních kurzů valut ve směnárnách v Olomouci. Přílohou podnětu byla tabulka se záznamy kurzovních lístků účastníků kartelové dohody ke konkrétnímu datu. Z tabulky vyplynulo, že z celkem jedenácti položek se kurz lišil toliko u dvou, a sice v rozmezí jednotek haléřů. V rozsahu zbylém pak byly nákupní a prodejní ceny stanoveny shodně.
Soutěžní úřad si od oznamovatele vyžádal dodatečné informace a ten mu v reakci sdělil, že nátlak je na něj vyvíjen zhruba čtyři měsíce, přičemž je mu známo, že konkurenční směnárny spolupracují na určování denních kurzů valut již několik let. Nad rámec těchto informací soutěžní úřad přistoupil k dlouhodobému sledování cen valut, které realizoval celkem v sedmi dnech v průběhu šesti měsíců. Zjistil přitom, že jednotliví soutěžitelé mají prodejní i nákupní kurzovní hodnoty konstantně nastavovány téměř totožně, což jej vedlo k provedení místního šetření.
Lze přitom dovodit, že spokojil-li by se soutěžní úřad toliko se samotným podnětem, nedosáhl by požadované úrovně konkrétnosti podezření o existenci protisoutěžního jednání. Rozložením sledování kurzovních lístků do delšího časového úseku se vyhnul potenciálnímu zkreslení získaných dat, které by mohlo nastat při analýze kratšího časového období. V tom se totiž spolupráce mezi soutěžiteli nemusí projevit vůbec, či pouze v nepatrném rozsahu. Současně je třeba mít na paměti, že soutěžní úřad je v užití svých vyšetřovacích pravomocí omezen bdělostí pachatelů protisoutěžního jednání. Frekventovanější kontroly či výzvy k poskytnutí informací sice na jednu stranu mohly vést k přesnějšímu ověření existence kartelové dohody, na stranu druhou by však mohly její účastníky varovat o zaměření soutěžního úřadu na jejich chování. Rozsah vyšetřovacích pravomocí soutěžního úřadu a míra konkrétnosti jeho podezření jsou proto ohraničeny okamžikem, kdy by další aktivita přestala být efektivní, a naopak by se stala příliš riskantní.
Stran konkrétnosti podezření soutěžního úřadu je významná rovněž problematika podnětů podaných v rámci tzv. konkurenčních bojů mezi soutěžiteli. Tu reprezentují tři významné kauzy, přičemž první z nich byla kauza FORTUNA, která rozpoutala debatu, k níž se odborná veřejnost dodnes staví rozpolceně. Předmětem sporu byla otázka, jakými indiciemi musí být podloženo podezření soutěžního úřadu o spáchání protisoutěžního deliktu v situaci, kdy je místní šetření iniciováno⛘podnětem konkurenta. V tamní věci šetření soutěžitelé namítali, že soutěžní úřad podnět dostatečně neprověřil, jakož i to, že byl podán toliko za účelem jejich poškození prostřednictvím negativní medializace kauzy. Prvostupňový soud dal šetřeným soutěžitelům za pravdu a místní šetření označil za nezákonné. Učinil přitom klíčový závěr, že soutěžní úřad nemůže sloužit jako prostředek konkurenčního boje mezi soutěžiteli, když konstatoval, že ke konkurenčním podnětům je nezbytné přistupovat obezřetně.
Nasvědčují-li skutkové okolnosti případu, že je podnět podáván v rámci konkurenčního boje jako „odplata“ za jednání konkurenta, je možné, že by se soutěžní úřad mohl stát pouhým nástrojem soutěžitelů při „vyřizování účtů“ s jejich konkurencí. V kauze FORTUNA dle prvostupňového soudu k takové situaci došlo, jelikož podnět byl doručen ve zjevné časové návaznosti na aktivity asociace, jíž byli dotčení soutěžitelé členy a která přistoupila k výkladu určitého zákonného ustanovení jinak než oznamovatel podnětu. Informace obsažené v podnětu i jeho následných doplněních, jakož i v navazujícím anonymním podnětu představovaly toliko obecný popis veřejně dostupných informací a subjektivní hodnocení oznamovatele v podobě tvrzení o koordinačních aktivitách šetřených soutěžitelů. Ze správního spisu přitom nebyla patrná procesní stopa navazující komunikace mezi soutěžním úřadem a oznamovatelem, ačkoliv bylo nepochybné, že proběhla. Prvostupňový soud proto uzavřel, že podklady obsažené ve správním spisu neumožňovaly identifikovat konkrétní důvody vedoucí k jeho realizaci.
Již v době vydání prvostupňového rozhodnutí jsem se s jeho závěry ztotožňovala, neboť jeho podstatou byla logická premisa, že ačkoliv soutěžní úřad vystupuje jako „hlídač“ funkční hospodářské soutěže, nelze jej účelově využívat v boji proti nežádoucí konkurenci. Prvostupňový soud přitom nepřistoupil k úplnému vyloučení podnětů podávaných konkurenty šetřených soutěžitelů, nýbrž pouze konstatoval, že je k nim nutné přistupovat s vyšší mírou obezřetnosti než k podnětům ostatním. To může být splněno například přihlédnutím ke skutkovým okolnostem na relevantním trhu v době podání podnětu. Soutěžní úřad by tedy měl nejprve ověřit, zda soutěžitelé nejsou v konfliktu, který by mohl odstartovat odvetné správní řízení. Neprokáže-li se však žádný takovýto úmysl oznamovatele, není namístě k podnětu přistupovat s nižší mírou relevantnosti než ke kterémukoliv jinému.
Jsou to totiž právě konkurenti, kteří mají nejlepší znalost poměrů panujících na relevantním trhu. Současně mohou být motivováni k podání podnětu zpravidla více než kupříkladu dodavatelé, kteří se mohou obávat odvetné reakce ze strany šetřeného soutěžitele v podobě zhoršení podmínek další spolupráce, odebrání cenových zvýhodnění, zastavení dodávek apod. Soutěžnímu úřadu tedy na jednu stranu mohou poskytnout užitečné vstupní informace, na stranu druhou však mají největší zájem na účelovém a ničím nepodloženém prošetřování své konkurence.
Z těchto důvodů i k dnešnímu dni považuji závěry prvostupňového soudu za správné. Disponuje-li soutěžní úřad toliko podnětem konkurenta, který obsahuje spíše spekulace a subjektivní názory oznamovatele namísto konkrétních indicií o protisoutěžním jednání, jedná se o podnět spíše nevěrohodný. O to více v situaci, kdy se za skutkových poměrů daného případu jeví jako pravděpodobné, že se jedná o ryze odvetné jednání v reakci na recentní činnost šetřeného soutěžitele. Je to ostatně právě soutěžní úřad, který disponuje dostatečně širokými pravomocemi, jak si informace o protisoutěžním jednání ověřit prostřednictvím méně invazivních nástrojů, než je provedení místního šetření (například ověřením veřejně dostupných informací, zasláním výzvy k doložení informací oznamovateli či dodavatelům šetřeného soutěžitele). Jeví se proto jako přirozené, aby na něj byly kladeny vyšší nároky stran prověření indicií obsažených v podnětu.
Na tytéž závěry Krajský soud v Brně navázal v kauze DSÚK, v níž dovodil, že soutěžní úřad místní šetření opřel primárně o konkurenční podnět, který neobsahoval konkrétní indicie o protisoutěžním jednání. Dle prvostupňového soudu obsahoval toliko obecné informace a spekulace, které nadto soutěžní úřad dostatečně neprověřil. Z tamních skutkových poměrů se navíc jevilo jako pravděpodobné, že byl podnět podán ryze za účelem odplatného jednání. Vydáním citovaných rozsudků tedy byly soutěžnímu úřadu stanoveny přísnější požadavky stran prověřování konkurenčních podnětů. O to překvapivější bylo, když více než dva roky po vydání prvostupňového rozhodnutí v kauze FORTUNA následovaly tři rozsudky kasačního soudu, které tento přístup zcela popřely.
Ten prvostupňovému soudu vytkl zejména následující:
– | soutěžní úřad kromě konkurenčního podnětu disponoval dalšími čtyřmi indiciemi o protisoutěžním jednání (DSÚK); |
– | komunikaci soutěžního úřadu s oznamovatelem lze považovat za jeho prověřování (DSÚK); |
– | není přiléhavé, aby bylo na podnět s identifikovaným autorem, byť konkurenční, nahlíženo s nižší mírou věrohodnosti než na podnět anonymní (DSÚK); |
– | jakýkoliv podnět může být prostředkem konkurenčního boje, z čehož nelze usuzovat, že by nemohl obsahovat relevantní informace o protisoutěžním jednání (DSÚK, FORTUNA); |
– | soutěžní úřad disponoval kromě konkurenčního podnětu i podnětem anonymním (FORTUNA); |
– | soutěžní úřad podněty prověřoval prostřednictvím komunikace s oznamovatelem a novinových článků (FORTUNA).⛘ |
Lze tedy shrnout, že dle přesvědčení kasačního soudu soutěžní úřad (i) disponoval i jinými indiciemi o protisoutěžním jednání než konkurenčním podnětem, (ii) tyto podněty dostatečně prověřil a současně (iii) odvetná povaha podnětu jej nemůže diskvalifikovat jako podnět věrohodný. Vyjadřovala-li jsem snad určitý entusiasmus nad závěry učiněnými prvostupňovým soudem, k závěrům dovozeným kasačním soudem přistupuji spíše skepticky.
K pozastavení nad jeho závěry mě vede již samotná odlišnost v interpretaci podkladů předložených soutěžním úřadem, které měly sloužit jako dostatečné indicie o protisoutěžním jednání. Předně je dle mého názoru překvapivá úvaha, že prakticky jakákoliv komunikace soutěžního úřadu s oznamovatelem představuje jeho ověřování, a to i v situaci, kdy o ní není zaznamenaná procesní stopa ve správním spisu. V takovém případě je totiž nemožné zpětně identifikovat jednotlivé kroky soutěžního úřadu, jimiž podnět dále ověřoval, což snižuje transparentnost jeho postupu v rámci předběžného šetření. V takové situaci posouzení, zda disponoval dostatečně konkrétním podezřením, nutně nabízí spíše více otázek než odpovědí.
Jako problematické vnímám rovněž úplné popření principu přísnějšího přístupu k podnětům, které se jeví jako účelově podané v rámci konkurenčního boje. V obecné rovině samozřejmě lze sdílet pohled kasačního soudu v tom smyslu, že každý podnět může být prostředkem konkurenčního boje, a sledoval-li jím jeho oznamovatel toliko svoje ekonomické zájmy, nelze jej vyloučit jako podnět relevantní. Avšak závěr, že by k nim mělo být přistupováno zcela totožně jako k podnětům ostatním, je dle mého názoru namístě odmítnout.
Soutěžní úřad má totiž k dispozici rozsáhlé a méně invazivní vyšetřovací pravomoci, které je oprávněn před provedením místního šetření využít. Jeví-li se ze skutkových poměrů daného případu jako pravděpodobné, že byl podnět podán v rámci konkurenčního boje, a jsou-li informace v něm obsažené pouze spekulacemi oznamovatele, není možné konstatovat, že takovýto podnět obstojí jako podnět dostatečně konkrétní, o to spíše v situaci, kdy se jedná o podklad, na němž je místní šetření převážně založeno, jak tomu bylo právě v kauzách FORTUNA i DSÚK.
Ačkoliv kasační soud prvoinstančnímu soudu vytkl nedostatečné zohlednění všech pokladů, které tvořily součást obou správních spisů, je dle mého názoru nepochybné, že klíčovým podkladem k provedení místního šetření byly právě konkurenční podněty a jejich případná doplnění. Není-li dle kasačního soudu účelné soutěžnímu úřadu stanovit povinnost obezřetnějšího přístupu k podnětům ryze účelovým, jež by mohly cílit na využití soutěžního úřadu jako nástroje vzájemného „vyřizování účtů“, a je-li možné takovýto podnět bez dalšího považovat za věrohodnou indicii o protisoutěžním jednání, je otázkou, co všechno jako relevantní podnět může obstát. S tím také souvisí otázka, zda by za těchto podmínek nemuselo obstát každé místní šetření, které by bylo založeno „alespoň na nějakém“ podkladu.
Závěry kasačního soudu pak dle mého působí kontrastně vůči spíše restriktivnímu přístupu, který ve vztahu k dostatečně konkrétnímu podezření zastával v minulosti. Z kontextu těchto tří zmiňovaných rozhodnutí se nakonec spíše jeví, že místní šetření bude ospravedlnitelné i za situace, kdy má soutěžní úřad k dispozici toliko novinové výstřižky a téměř neověřené subjektivní teorie o možném spáchání protisoutěžního deliktu.
2. Vymezení pověření k místnímu šetření
Přesné vymezení toho, jak by mělo vypadat pověření k místnímu šetření, s výjimkou obecných náležitostí dle § 21f OHS, v zákoně nalézt nelze. Tato skutečnost, spolu s tím, že soutěžní úřad nepotřebuje k provedení místního šetření předchozí povolení soudu a že dříve neexistovala efektivní soudní ochrana proti provedení místního šetření, ponechávala soutěžní úřad v nejistotě ohledně zákonných limitů jeho provedení.
Pravděpodobně nejvýraznějším případem, na němž lze tuto problematiku demonstrovat, je Velký stavební kartel. Ten měl být největším úspěchem soutěžního úřadu od jeho založení, neboť souhrnná pokuta činila rekordní částku ve výši 1,7 miliardy Kč. Rozhodnutí soutěžního úřadu však bylo z procesních důvodů zrušeno prvostupňovým soudem. Tyto důvody spočívaly v tom, že soutěžní úřad opakovaně překročil své pravomoci při provádění několika neohlášených místních šetření, což vyústilo v nezákonnost získaných důkazů, na nichž soutěžní úřad vystavěl celý svůj případ.
Soutěžní úřad v tamní věci zahájil v roce 2012 správní řízení se dvěma soutěžiteli a současně v jejich prostorách realizoval místní šetření, jehož účel byl označen jako ověření „jednání ve shodě a/nebo dohodě mezi účastníky správního řízení spočívající v koordinaci účasti a nabídek ve výběrových řízeních v oblasti stavebnictví, a to zejména ve výběrových řízeních vyhlašovaných veřejnými zadavateli v České republice na stavební práce v oblasti inženýrského stavitelství v roce 2011 a 2012“. Při místním šetření se mu však jeho podezření k veřejným zakázkám uvedeným v podnětu nepodařilo potvrdit. Zajistil však řadu důkazů ve vztahu k jiným veřejným zakázkám a odlišným zadavatelům.
To soutěžní úřad přimělo okruh účastníků řízení postupně rozšiřovat z původních dvou na patnáct, přičemž u většiny z nich realizoval místní šetření. Původní vymezení pověření přitom po celou dobu šetření ponechal neměnné a stejně tak⛘i vymezení předmětu správního řízení. Poslední místní šetření inicioval až v roce 2014, kdy upřesnil předmět správního řízení konkretizací veřejných zakázek, u nichž nabyl podezření o protisoutěžní dohodě. Dle prvostupňového soudu však bylo povinností soutěžního úřadu vymezit předmět řízení dostatečně konkrétně a v přímé vazbě na své podezření k původně vymezeným veřejným zakázkám. Tomu ovšem nedostál, neboť vytýkané jednání definoval příliš obecně. To navíc neodpovídalo jeho podezření před zahájením místních šetření.
Jednotlivé kroky soutěžního úřadu totiž dle Krajského soudu v Brně spíše dokládaly, že ani na počátku správního řízení, ani v jeho průběhu nedisponoval podezřením na takový rozsah spolupráce, který rozkryl teprve v důsledku realizovaných místních šetření. Soutěžní úřad tak byl spíše překvapován rozsahem koordinace šetřených soutěžitelů, což jej vedlo k neustálé modelaci relativně izolovaných konstrukcí v rovině hmotněprávní, aniž by je však adekvátně doprovázel úkony v procesní rovině.
Prvostupňový soud přitom zdůraznil, že místní šetření musí být realizována v jejich zákonném rámci, musí sledovat legitimní cíl a být přiměřená. Ačkoliv první dvě kritéria byla naplněna, soutěžní úřad nerespektoval podmínku přiměřenosti, u níž se zkoumá (i) vhodnost místního šetření, (ii) jeho délka a (iii) rozsah. Byla to právě první dvě místní šetření, která aspekt přiměřenosti nenaplnila. Soutěžní úřad se totiž měl omezit pouze na zajištění důkazů k původně vymezeným veřejným zakázkám. V okamžiku, kdy se jeho podezření nepotvrdilo, měl správní řízení zastavit a zahájit řízení nové. Všechna provedená místní šetření proto byla nezákonná, neboť nenaplnila aspekt přiměřenosti, který je mezi soutěžními odborníky notoricky známý jako tzv. „delta test“.
Delta test – dnes již neodmyslitelná součást téměř všech soutěžních rozsudků stran zákonnosti místního šetření – byl poprvé definován v kauze ČD Cargo. V té soutěžní úřad možné porušení soutěžních pravidel definoval jako protisoutěžní jednání „zejména v rámci projektu uceleného nákladního vlaku ‚ltalia Express‘ […]“. Žalobce v tamní věci namítal, že soutěžní úřad vymezil pověření příliš široce, když si prostřednictvím slova „zejména“ zajistil přístup k bezbřehému okruhu jeho obchodních záznamů.
Přestože prvostupňový soud dovodil, že použití slova „zejména“ sice mohlo soutěžní úřad skutečně opravňovat k bezbřehému šetření ve vztahu k celému segmentu poskytování přepravních a zasilatelských služeb nákladními vlaky, za podstatné shledal, že se široce vymezený předmět pověření v průběhu šetření fakticky neprojevil, a proto nemohlo dojít k zásahu do subjektivních práv žalobce. Z obsahu správního spisu totiž vyplynulo, že se zajištěné dokumenty vztahovaly výlučně k nákladnímu vlaku „Italia Express“. Rozhodné tedy bylo, že se extenzivní vymezení účelu místního šetření neprojevilo v jeho reálném rozsahu, který nepřesáhl původní podezření soutěžního úřadu.
V kauze OMEXOM následně vyvstala otázka, zda lze za zákonné označit pověření, které specifikovalo časový horizont protisoutěžního jednání spojením „nejméně od roku 2011 dosud“. Dle tamního žalobce bylo pověření vystaveno příliš široce, neboť připouštělo eventualitu, že k protisoutěžnímu jednání docházelo i v období přede dnem vymezeným jako jeho úřadem zjištěný počátek. Kasační soud konstatoval, že vytýkané jednání bylo v pověření vymezeno natolik určitě, aby nemohlo dojít k jeho záměně s jiným. Odkázal přitom na praxi správního trestání, kdy je časové vymezení přestupku běžně označováno jako „v přesně nezjištěný den“. Ačkoliv je totiž zpravidla možné prokázat, že k deliktu došlo, nelze mnohdy přesně ohraničit časový úsek, v němž se pachatel nezákonného jednání dopustil. Kasační soud současně zdůraznil, že rozhodne-li se soutěžní úřad nad rámec zákonem uložených náležitostí uvést, kdy k protisoutěžnímu jednání došlo, nelze mu vytýkat, že tak učinil příliš široce.
Delta test tedy vyjadřuje princip, při jehož respektování existuje rovnítko mezi původním podezřením soutěžního úřadu (podloženým podklady zajištěnými před realizací místního šetření), rozsahem pověření (konkrétností vytýkaného jednání) a rozsahem místního šetření (k jakým činnostem šetřeného soutěžitele se obchodní záznamy prověřované úřadem váží). V okamžiku, kdy takové rovnítko existuje, je místní šetření přiměřené. Neexistuje-li, je třeba zkoumat, zda se tento nedostatek projevil v právní sféře šetřeného soutěžitele (zda mu způsobil újmu).
V praktických důsledcích delta test vedl k významné změně tehdy poměrně běžné praxe soutěžního úřadu vydávat široce ohraničená pověření k místnímu šetření. V současnosti je tak pro šetřené soutěžitele jednodušší identifikovat rozsah jejich povinné spolupráce v jeho průběhu a současně mohou efektivněji uplatnit své právo na obhajobu či využít možnosti ohradit se proti postupu soutěžního úřadu, který se jim ve vztahu k vytýkanému jednání jeví jako excesivní. Náhodný⛘„lov informací“ se tak pro soutěžní úřad stal zase o něco nedosažitelnější.