Poslanecká sněmovna dne 8. 11. 2024, na základě hlasování o ukončení obecné rozpravy, ve 3. čtení schválila vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o důchodovém pojištění a další související zákony.
Návrh přináší do oblasti základního důchodového pojištění zásadní parametrické úpravy a další kroky, jejichž účelem je posílení jeho finanční a sociální udržitelnosti. V novelách souvisejících zákonů se mimo jiné prohlubuje digitalizace správy sociálního zabezpečení.
Původní znění návrhu navazovalo důchodový věk (§ 32 PojDůch) na ukazatel naděje dožití tak, aby byla udržována průměrná délka výplaty starobního důchodu přibližně po dobu 21,5 let․ Podle přijateého pozměňovacího návrhu výboru pro sociální politiku, ve znění pozměňovacího návrhu poslance Jiřího Navrátila, se však pojištěnců narozených po roce 1973 důchodový věk navyšuje z věku 65 let a 8 měsíců o jeden kalendářní měsíc ročně, a to až do věku 67 let.
Hranice pro odchod do starobního důchodu se snižuje u osob dlouhodobě vykonávajících riziková zaměstnání (náročné profese). Rizikovou prací se rozumí práce, která je ve smyslu § 37 VeřZdr zařazena do čtvrté kategorie; přijatý pozměňovací návrh poslance Jana Jakoba z rizikových prací vypustil vybrané práce zařazené do třetí kategorie. Zároveň se zakládá povinnost zaměstnavatelů vést potřebné údaje pro toto snížení důchodového věku a každoročně údaj o počtu zaslat příslušnému orgánu sociálního zabezpečení i zaměstnanci (§ 37a ScZabPůs).
Zavádějí se postupné parametrické úpravy směřující ke zpomalení růstu nově přiznávaných důchodů, jako je snižování úrovně zápočtu příjmů do částky první redukční hranice (§ 15 PojDůch).
Minimální procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně se zvyšuje na 10 % průměrné mzdy, čemuž odpovídá adekvátní navýšení minimální procentní výměry u ostatních druhů důchodu.
Procentní výměra předčasného starobního důchodu bude u osob, které získaly aspoň 45 let doby pojištění, krácena jen polovičně.
Snižuje se věk potřebný pro vznik nároku na tzv. odložený starobní důchod.
Doba úspěšně dokončeného prvního prezenčního doktorského studia se v rozsahu nejvýše 4 let započítá jako doba pojištění (§ 5 odst. 2 PojDůch).
Zavádí se 100% sleva na pojistném na důchodovém pojištění pro zaměstnance, který je poživatelem starobního důchodu v plné výši (nové § 7d a 7e ScZabPjst), a to místo dosavadního navyšování starobního důchodu za výkon výdělečné činnosti (§ 34 odst. 4 PojDůch). Obdobně se pojistné snižuje aktivním OSVČ.
Od roku 2027 budou manželé či partneři moci společně prohlásit, že si dosažené vyměřovací základy rozdělí napůl za období, kdy byli oba účastni na pojištění (sdílený vyměřovací základ – nové § 18a a 18b PojDůch).
Přijatý pozměňovací návrh poslance Víta Kaňkovského zachovává zvýšení starobního důchodu za vychované děti (tzv. výchovné – § 34a PojDůch) jako alternativu fiktivního rodinného vyměřovacího základu, přičemž zohledňuje i na třetí a každé další dítě.
Přijatý pozměňovací návrh poslance Vojtěcha Munzara doplňuje omezení nakládání s majetkem v alternativním účastnickém fondu podle zákona o doplňkovém penzijním spoření.
Návrh byl postoupen Senátu. Jako primární účinnost zákona se navrhuje den 1. 1. 2025. Ustanovení, jejichž aplikace si vyžádá náročnější úpravu programů plátců důchodů, nabývají účinnosti dne 1. 1. 2026 a 1. 1. 2027.