Rozpočtová pravidla, coby hlavní předpis upravující poskytování dotací, stanoví, že dotace se přiznává zásadně rozhodnutím. Počítají však také s tím, že dle zvláštních zákonů může být přiznána také dohodou. Zvláštní zákony pak obsahují různá specifika pro tento proces.
Konkrétní prostředky, kterými se příjemce bude bránit, jestliže nesouhlasí s výsledkem posouzení své žádosti o dotaci, je pak třeba zvolit v závislosti na aplikované právní úpravě a formě, v jaké se dotace přiznává.
II.1 Rozhodnutí
Podle § 14 odst. 4 RozPr, „vyhoví-li poskytovatel žádosti o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci, vydá písemné rozhodnutí“, které má obsahové náležitosti dle téhož ustanovení. Např. dle písm. c) má rozhodnutí o poskytnutí dotace obsahovat poskytovanou částku; dle písm. d) účel, na který je poskytovaná částka určena; dle písm. g) taktéž případné další podmínky, které musí příjemce v souvislosti s použitím dotace nebo návratné finanční výpomoci splnit.
Nutno upozornit, že podle NSS citované ustanovení, které stanovuje obsah rozhodnutí o poskytnutí dotace, směřuje vůči poskytovateli dotace. Jestliže poskytovatel vydá rozhodnutí, které neobsahuje všechny obligatorní náležitosti, nepůsobí zákonná ustanovení sama o sobě vůči příjemci dotace a nezakládají mu povinnosti. Příjemce se nemusí sám aktivně domáhat změny rozhodnutí za účelem nápravy těchto nedostatků a důsledky takového pochybení poskytovatele nemohou jít k jeho tíži.
Zákon dříve neobsahoval úpravu konkrétní procedury přiznání dotace, vylučoval užití správního řádu a určoval pouze obsah kladného rozhodnutí. Od 1. 1. 2018 již stanoví speciální pravidla pro řízení o žádosti a vylučuje použití jen některých ustanovení správního řádu (§ 14g až 14q RozPr).
Žádost o dotaci se podává na základě veřejné výzvy dle § 14j RozPr, ve které poskytovatel dotace uvede „její věcné zaměření, okruh oprávněných žadatelů o dotaci, lhůtu pro podání žádosti, popřípadě další požadavky, které žadatel o dotaci musí naplnit, a informace o podkladech podle § 14 odst. 3 písm. f).“ Pokud pak žádost nevyhovuje takto stanoveným podmínkám a její vady nelze odstranit, poskytovatel řízení o žádosti zastaví podle odst. 4 téhož ustanovení. Vyzvat žadatele k odstranění vad žádosti poskytovatel ze zákona povinen není, nýbrž pouze v případě, že to výslovně uvedl ve výzvě (§ 14k odst. 1 RozPr). Jestliže to ale ve výzvě uvedl, nemůže řízení o žádosti bez dalšího zastavit podle § 14j odst. 4 písm. c) RozPr. Tomu pak musí⛘odpovídat také odůvodnění rozhodnutí o zastavení řízení. Pokud poskytovatel nemá povinnost vyzývat k odstranění vad, popíše pouze, v čem vady spočívají. Zastavuje-li řízení pro neodstranění vad ve stanovené lhůtě, musí navíc popsat také procesní postup „správního orgánu a žadatele v průběhu odstraňování vad, jakož i přezkoumatelnou úvahu o tom, proč případná reakce žadatele na výzvu poskytovatele nebyla dostatečná․“ Podle NSS je výzva k odstranění vad žádosti beneficium a poskytovatel nemusí vyzvat žadatele dvakrát, když k první výzvě neodstranil vady žádosti zcela.
Kromě zastavení řízení o žádosti dle § 14j odst. 4 či 14k odst. 2 RozPr, může poskytovatel o žádosti rozhodnout podle § 14m odst. 1 RozPr třemi způsoby – a) vyhoví jí zcela, b) zamítne ji, nebo c) dotaci přizná jen částečně a ve zbytku žádost zamítne.
Zákon neumožňuje, aby poskytovatel delegoval svou kompetenci rozhodovat o žádostech (§ 14g RozPr). Svěřit některé činnosti jinému subjektu může pouze v omezeném rozsahu (zpravidla metodické vedení, administraci apod.). Pokud by o žádosti rozhodl jiný orgán veřejné moci, byť pověřený poskytovatelem, bylo by jeho rozhodnutí nicotné.
Jelikož podle § 14q odst. 2 RozPr nelze podat proti rozhodnutí poskytovatele odvolání ani rozklad, musí žadatel, který nesouhlasí s výsledkem řízení, napadnout rozhodnutí poskytovatele dotace rovnou žalobou podle § 65 a násl. zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „SŘS“).
Dříve zákon výslovně vylučoval soudní přezkum rozhodnutí o přiznání dotace, proti negativnímu rozhodnutí však bylo možné se bránit, jak vyložil rozšířený senát NSS v již odkazovaném rozsudku. Stejně tak bylo možné podat odvolání či rozklad dle správního řádu. Pokud však příjemce, byť na návrh poskytovatele, původní žádost o dotaci sám omezil a poskytovatel dotace následně přiznal dotaci pouze v takto omezené výši, nemohl se příjemce proti rozhodnutí o poskytnutí dotace bránit s tím, že poskytovatel vyhověl žádosti pouze částečně. Koneckonců takový postup již předpokládá i výslovné znění zákona (§ 14k odst. 4 RozPr).
Rozhodovací praxe správních soudů umožňuje soudní přezkum bez ohledu na typ rozhodnutí, kterým poskytovatel žádosti nevyhoví. Může jít jak o zamítnutí žádosti, tak zastavení řízení o žádosti.
Ve vztahu ke dřívější úpravě pak NSS vyslovil, že rozhodnutí o neschválení změny rozhodnutí o poskytnutí dotace soudy přezkoumávají za stejných podmínek jako rozhodnutí o nepřiznání dotace, neboť jde svou povahou o negativní rozhodnutí o žádosti o dotaci. Za rozhodnutí o nechválení změny rozhodnutí o poskytnutí (přiznání) dotace se pak považuje také neschválení nahlášené změny v projektu. Jedná se o rozhodnutí zasahující do práv a povinností příjemce, které je soudně přezkoumatelné. V rámci schválení změny projektu může poskytovatel stanovit příjemci i podmínky. Při „hodnocení žádosti o změnu v projektu, musí poskytovatel zajistit, že případné změny negativně neovlivní účel dotace a splnění jejích cílů. Z toho důvodu může poskytovatel nejen navrhované změny odmítnout, ale je oprávněn rovněž změnu povolit se současným stanovením podmínek, za kterých změnu připustí.“
Tyto závěry týkající se změn rozhodnutí o přiznání dotace lze nepochybně aplikovat i na podkladě aktuální úpravy rozpočtových pravidel, která výslovně předpokládá, že poskytovatel může o změně dotačních podmínek rozhodnout na základě žádosti příjemce dotace (§ 14o).
Nelze přehlédnout, že aktuální právní úprava již neobsahuje výluku ze soudního přezkumu rozhodnutí o poskytnutí (přiznání) dotace. Nabízí se proto otázka, zda je možné napadat rozhodnutí o žádosti i v případě, že poskytovatel žadateli plně vyhoví. Soudy zatím přezkoumávaly jen negativní rozhodnutí. Dle mého názoru by tomu tak mělo být i nadále. Judikatura NSS totiž konstantně vychází z předpokladu, že na dotaci není nárok, a její poskytnutí je proto jakýmsi dobrodiním státu, který si může jako protiváhu stanovit i přísné podmínky, za kterých je ochoten dotaci poskytnout. Příkladmo lze citovat závěr, dle kterého „[p]oskytnutím dotace získává příjemce podporu, na kterou není právní nárok. Poskytovateli dotaci proto nelze odepírat právo vymezit podmínky, na nichž bude pro účely poskytnutí dotace bezvýhradně trvat. Je jenom na něm rozhodnout, zda bude a za jakých podmínek určitý okruh projektů podporovat.“ Odkázat lze též na rozsudek, podle kterého „poskytování dotací ze státního rozpočtu je ovládáno vrchnostenským postavením poskytovatele dotace. Z tohoto jeho postavení, na rozdíl od postavení účastníka soukromoprávních vztahů, tedy plyne, že může autoritativně rozhodovat o podmínkách poskytnutí dotace, které jsou předmětem jednání mezi ním a příjemcem dotace pouze v té míře, jak stanoví zákon, či v limitech, jež stanoví sám poskytovatel dotace. Záleží pak na příjemci dotace, zda tyto podmínky akceptuje. Samotným smyslem aktu přijetí dotace totiž je, že příjemce přijímá určité dobrodiní ze strany státu a jakousi protiváhou tohoto dobrodiní není (na rozdíl od soukromoprávních vztahů) jeho protiplnění ve prospěch poskytovatele dotace, ale právě akceptace podmínek, za nichž je dotace přijímána.“
Pokud jsou některé podmínky neurčité, nezákonné, případně by byly nepřiměřené či excesivní, správní soudy to zohledňují při přezkumu rozhodnutí, kterým je příjemce za nedodržení stanovené podmínky postižen, ať už nevyplacením dotace, či odvodem za porušení rozpočtové kázně apod. Jeho právní sféry se tak ve svém důsledku⛘dotkne až rozhodnutí o postihu, proti kterému mu soudy nabízejí dostatečnou ochranu i v souvislosti s obsahem rozhodnutí o přiznání dotace.
Naproti tomu však již NSS fakticky připustil přezkum rozhodnutí, kterým poskytovatel vyhověl žádosti příjemce o změnu původního rozhodnutí o přiznání dotace, nicméně stanovil nad rámec této žádosti další podmínky. Šlo však o velmi specifickou situaci, neboť příjemce žádal o vypuštění určité části projektu (pořízení laboratoře) z dotované akce s tím, že tuto část realizuje z jiných finančních zdrojů. Poskytovatel pak schválil změnu projektu a zároveň doplnil podmínku, že příslušnou laboratoř pořídí příjemce v konkrétním termínu z jiných finančních zdrojů. Proti této podmínce se pak příjemce před soudy bránil. Poskytovatel mu totiž stanovil významný závazek nad rámec původního rozhodnutí o přiznání dotace. V podstatě tím poskytovatel příjemce zavázal, aby laboratoř, jejíž pořízení měl původně dotací podpořit, pořídil, přestože na ni v rámci daného projektu žádné finanční prostředky neposkytne.
Jde o natolik výjimečný případ, že nebylo možné příjemcovu žalobu odmítnout a soudní ochranu mu neposkytnout. Faktem však zůstává, že svou povahou se jednalo o kladné rozhodnutí o žádosti o dotaci a soudy zde zkoumaly pouze podmínky, za kterých poskytovatel toto vyhovující rozhodnutí vydal. Nicméně to bylo na podkladě právní úpravy, která ještě výluku ze soudního přezkumu pozitivního rozhodnutí obsahovala. Dalo by se říci, že rozhodnutí o změně nebylo plně vyhovující, když kromě schválení požadované změny poskytovatel určil další požadavky.
Judikatura tudíž výslovně soudní přezkum kladného rozhodnutí o žádosti nepřipustila. Při věcném vypořádání žaloby by muselo v podstatě vždy dojít k jejímu zamítnutí s tím, že je výhradně na poskytovateli dotace, za jakých podmínek konkrétní projekt podpoří. Příjemce má možnost dotaci za těchto podmínek přijmout, nebo ji odmítnout, nemůže si však sám určovat, za jakých podmínek mu má stát dotaci poskytnout. Domnívám se, že takový soudní přezkum by byl pro příjemce pouhým Pyrrhovým vítězstvím a pro soudy zbytečně zatěžující agendou bez hlubšího smyslu. Proto by přezkum kladných rozhodnutí o přiznání dotace zásadně neměl být připuštěn.
Muselo by však zde existovat ustanovení, o které by soud své rozhodnutí o odmítnutí žaloby opřel. Nutno podotknout, že důvod nepřípustnosti žaloby, podle kterého nelze napadat pouze odůvodnění rozhodnutí [§ 68 písm. d) SŘS], zpravidla nebude možné použít, neboť povinnosti příjemce dotace bývají součástí výroku rozhodnutí (viz § 14m odst. 2 RozPr). Rozhodnutí, kterým se dotace přiznává, má jen výrokovou část, která obsahuje náležitosti dle § 14 odst. 4 až 7 RozPr, a poučení, ale nijak se neodůvodňuje. Jediným možným důvodem pro odmítnutí žaloby je tudíž skutečnost, že rozhodnutím, kterým se dotace přiznává v požadované výši, nemůže vůbec dojít k zásahu do práv příjemce, který má na dotaci nárok právě až v důsledku přiznání dotace za předpokladu splnění stanovených podmínek. Žaloba podaná žadatelem, jehož žádosti poskytovatel plně vyhověl, proto může být návrhem podaným osobou zjevně neoprávněnou ve smyslu § 46 odst. 1 písm. c) SŘS.
Je sice na pováženou, zda návrh proti rozhodnutí, které se dané osoby týká a které jí stanovuje práva a povinnosti, může být návrhem podaným osobou k tomu zjevně neoprávněnou. Nicméně s ohledem na shora uvedenou argumentaci nelze bez dalšího přezkoumávat podmínky, za kterých je stát ochoten dotaci přiznat a vyplatit. Proto by žaloba proti rozhodnutí plně vyhovujícímu žádosti o dotaci neměla být přípustná. Dle mého názoru zákon jinou oporu pro odmítnutí žaloby neposkytuje. Což však může být důvod proto, aby soudy případné žaloby proti rozhodnutím o přiznání dotací přijaly k věcnému přezkumu, byť velmi omezenému, v podstatě zcela prázdnému.
V neposlední řadě je třeba upozornit také na speciálně stanovenou lhůtu pro vydání rozhodnutí o zamítnutí žádosti dle § 14n odst. 1 RozPr. Ta počíná běžet až v okamžiku, kdy poskytovatel přidělí všechny finanční prostředky alokované pro konkrétní dotační výzvu. K tomu NSS vyslovil, že lhůta pro vydání rozhodnutí, a tedy ani pro podání žaloby, neběží, dokud nedojde k uzavření výzvy, byť by poskytovatel již dříve rozdělil všechny prostředky přidělené k této výzvě. Poskytovatel si totiž v daném případě ponechal některé projekty tzv. v zásobníku s tím, že by k výzvě mohly být ještě přiřazeny nové finanční prostředky. Jelikož rozpočtová pravidla vylučují použití lhůty pro vydání rozhodnutí podle správního řádu a speciálně upravují jen lhůtu dle § 14n odst. 1, konstatoval NSS, že v posuzovaném případě je třeba odvíjet lhůtu pro podání nečinnostní žaloby od posledního úkonu ve věci.
S otázkou posouzení nečinnosti poskytovatele dotace souvisí praxe ponechání žádosti tzv. v zásobníku – odložení rozhodnutí o žádosti, dokud nebude zřejmé, že jsou vyčerpané skutečně všechny prostředky alokované v rámci vyhlášené výzvy, resp. že již nedojde k přidělení dalších finančních prostředků. NSS uložil Městskému soudu v Praze, aby se zabýval zákonností této praxe. Ten ji považuje za zákonnou, neboť to podle něj předpokládá ustanovení § 14n rozpočtových pravidel, které ukládá poskytovateli povinnost rozhodnout o zamítnutí žádosti až po vyčerpání všech prostředků.
Souhlasím, že na základě uvedeného ustanovení lze považovat praxi poskytovatele dotace za možnou. Nicméně tím jsou žadatelé na dlouhou dobu ponecháni v nejistotě ohledně osudu jejich žádosti. Jak dlouho má poskytovatel čekat, zda dojde k alokaci dalších finančních prostředků? Co když ponechá výzvu otevřenou bez prostředků po dobu několika let? Poskytovatel by měl mít povinnost vydat rozhodnutí o zamítnutí žádosti do 30 dnů od vyčerpání prvotně přidělených prostředků – ostatně v § 14n odst. 1 RozPr se přesně uvádí, že lhůta pro vydání zamítavého rozhodnutí běží poskytovateli „ode dne, kdy vydal veškerá rozhodnutí, kterými jsou finanční prostředky na základě výzvy podle § 14j poskytnuty.“ Nehovoří o žádném uzavření výzvy, jak dovodil NSS ve shora odkazovaném rozsudku. Zákon výslovně umožňuje poskytovateli vydat nové rozhodnutí o žádosti, kterou původně zamítl, pokud jí chce nově vyhovět a žadatel s tím souhlasí (§ 14p RozPr). Není proto důvodu ponechávat žádosti v zásobníku po vyčerpání⛘prostředků přidělených k výzvě. Správní soudy včetně NSS se však již k otázce běhu lhůty pro vydání rozhodnutí podle § 14n RozPr vyjádřily. Jejich názor je rovněž legitimní a lze pro něj výkladem najít oporu v zákoně. Domnívám se proto, že změnu této judikatury, která by nutně vedla přes rozšířený senát, nelze očekávat.
II.2 Dohoda
Na základě dohody s povahou veřejnoprávní smlouvy se přiznávají dotace v režimu zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů (dále jen ÚzmRoz), nebo podle zvláštních právních předpisů dle § 17 RozPr.
Jestliže žadatel nesouhlasí s výsledkem posouzení žádosti o dotaci, bude cesta jeho obrany jiná než v případě dotací poskytovaných na základě rozhodnutí dle § 14 a násl. RozPr. Dříve správní soudy poskytovaly ochranu proti nepřiznání dotace dohodou na základě zásahové žaloby. Tuto praxi však nakonec překonal rozšířený senát NSS, který dospěl k závěru, že spor o uzavření smlouvy je také sporem z veřejnoprávní smlouvy ve smyslu § 169 SpŘ. Pokud se chce žadatel proti nepřiznání dotace bránit, musí nejdříve vyvolat spor z veřejnoprávní smlouvy před správními orgány, a teprve výsledné rozhodnutí lze napadnout žalobou u správního soudu. Pokud se bude žadatel bránit zásahovou žalobou, správní soudy ji odmítnou.
Jestliže se dotace přiznává uzavřením dohody, nevydává se o tom rozhodnutí, dokud žadatel nevyvolá svým návrhem spor z veřejnoprávní smlouvy. Až o takovém návrhu se rozhoduje. Pokud poskytovatel přesto rozhodl o nepřiznání dotace, případně o změně dohody (např. nevyhověl žádosti o zvýšení dotace), je takové rozhodnutí nicotné. S ohledem na tyto závěry je třeba mít za překonanou také judikaturu, která považovala za rozhodnutí, proti němuž se žadatel mohl soudně bránit, např. sdělení o neuzavření smlouvy podle ÚzmRoz.
Pro úplnost nutno upozornit, že obsah smlouvy o poskytnutí dotace nelze samostatně soudně přezkoumávat či vyslovit neplatnost smlouvy atd. To ostatně odpovídá tomu, že ani rozhodnutí o přiznání dotace by nemělo být napadnutelné u soudu samo o sobě.
II.3 Zvláštní případy přiznání dotace
Speciální případ procesu přiznávání dotace představuje úprava obsažená v zákoně č. 256/2000 Sb., o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů (dále jen SZIFZ). Jde o přidělování dotací ze Státního zemědělského intervenčního fondu (dále jen „SZIF“). Ačkoliv se dotace přiznává na základě dohody (§ 11 odst. 3 SZIFZ), fond o jejím nepřiznání rozhoduje, čemuž pak odpovídá procesní postup, který je třeba zvolit na obranu žadatele. Pro negativní rozhodnutí o žádosti lze užívat neformální označení „ukončení administrace žádosti“, jak vyslovil i NSS.
Co se týče dotací poskytovaných ze SZIF, řešil NSS v nedávné době několik kauz, které se týkaly povahy rozhodnutí přezkumné komise Ministerstva zemědělství o podnětu k přezkumu dle § 11 odst. 5 SZIFZ, ve znění účinném do 31. 8. 2019 (v aktuálním znění dle odst. 4). Dospěl k závěru, že se jedná pouze o dozorčí prostředek, jehož vyčerpání není podmínkou pro podání žaloby. Opravným prostředkem, který je třeba vyčerpat před podáním žaloby, mohlo být pouze odvolání dle správního řádu. Z těchto důvodů pak sdělení přezkumné komise, že neshledala důvody k přezkumu, není rozhodnutím přezkoumatelným správními soudy. Pokud SZIF nepoučil žadatele řádně o možnosti podat odvolání a z podání žadatele, kterým napadá rozhodnutí o ukončení administrace žádosti, není jednoznačně zřejmé, zda se jedná o odvolání či podnět k přezkumu, považuje se takové podání za odvolání, o němž se má rozhodnout v souladu se zákonem.
Po novele SZIFZ, účinné od 1. 9. 2019, která vyloučila možnost podat proti rozhodnutí SZIF o nepřiznání dotace odvolání, musí příjemce podat žalobu ve lhůtě, která počíná běžet již od doručení rozhodnutí o ukončení administrace žádosti. NSS zároveň připomněl, že podle již ustálené judikatury správni orgán nemá povinnost poučit účastníka řízení o možnosti podat proti rozhodnutí správní žalobu. Pokud žadatel vyčkává na výsledek přezkumného řízení a nepodá žalobu v dvouměsíční zákonné lhůtě, nemá již možnost, jak se proti výsledku bránit. V této souvislosti neuspěje ani s námitkou, že jej poskytovatel poučil o možnosti podat podnět k přezkumné komisi a tím dosáhnout změny rozhodnutí. Na tuto situaci se nemohou aplikovat závěry o lhůtě k podání žaloby plynoucí z rozsudku NSS z roku 2016, podle kterého nelze po příjemci dotace spravedlivě požadovat, aby podal žalobu, pokud mu byla dána možnost, jak rozhodnutí poskytovatele dotace jinak změnit. Lhůtu pro podání žaloby pak měly soudy odvíjet od doručení rozhodnutí o námitkách, které bylo nicotné. NSS k tomu pouze konstatoval, že se jeho dřívější rozhodnutí týkalo oznámení o snížení dotace podle § 14e RozPr, nikoliv ukončení administrace žádosti.
Je vhodné doplnit, že závěry rozsudku z roku 2016 skutečně nelze bez dalšího použít také na ukončení administrace žádosti a rozhodnutí přezkumné komise. Přezkumné řízení je ze zákona mimořádným opravným prostředkem a judikatura je dlouhodobě ustálená v tom, že se nejedná o prostředek ochrany, který by měl navrhovatel před podáním žaloby využít. Navíc správní orgány při ukončení administrace žádosti a rozhodování o přezkumu postupují v souladu se zákonem. Rozsudek týkající se § 14e RozPr vycházel z jiných skutkových okolností, kdy poskytovatel dotace v dotačních podmínkách umožňoval příjemci v rozporu s tehdejším zněním zákona využít institutu námitek, a to v době, kdy byla v zákoně zakotvena výluka ze soudního přezkumu, kterou nakonec shledal Ústavní soud⛘v rozporu s ústavním pořádkem. Jednalo se tudíž o zcela specifickou situaci.
Pozornosti nesmí uniknout ani rozhodnutí NSS, podle kterého musí žadatel vyčkat konečného výsledku správního řízení a nemůže se žalobou bránit dříve, přestože mezi SZIF a Ministerstvem zemědělství probíhá tzv. ping-pong (opakované zrušení prvostupňového rozhodnutí odvolacím orgánem). Za zmínku stojí také rozsudek NSS, podle kterého u neposkytnutí nárokové dotace ze SZIF nelze užít ve prospěch příjemce/žadatele trestněprávní princip aplikace pozdější úpravy, která je pro žadatele výhodnější. Jakkoliv se oba rozsudky týkají rozhodnutí o žádostech v režimu SZIFZ, jejich závěry lze jistě užít také při přezkumu rozhodnutí o žádostech v režimu rozpočtových pravidel či rozpočtových pravidel územních rozpočtů.
Dotace se poskytují také ze Státního fondu životního prostředí (dále jen „SFŽP“), na nějž se vztahuje úprava obsažená v zákoně č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí České republiky. Správní orgány zde rovněž vydávají rozhodnutí označená jako ukončení administrace žádosti. O žádosti však podle uvedeného zákona nerozhoduje SFŽP, ale ministr životního prostředí (§ 1 odst. 5).
Jako další zvláštní případy přiznání dotace je třeba označit i kompenzace za závazky ve veřejné dopravě. Nedávno NSS konstatoval, že vyrovnání finančního břemene dle nařízení Rady (EHS) č. 1191/69 mělo charakter účelové dotace poskytnuté z rozpočtu kraje, o níž se rozhodovalo v samostatné působnosti. Podle citovaného nařízení se veřejná služba v dopravě vykonává buď na základě veřejnoprávní smlouvy, nebo na základě rozhodnutí, kterým je uložen závazek veřejné služby a zároveň přiznáno vyrovnávací finanční břemeno. Toto rozhodnutí pak správní soudy rovněž přezkoumávají.
Dalo by se jistě najít ještě mnoho dalších speciálních případů přiznání dotace. Nicméně účelem tohoto článku není podat vyčerpávající výčet takových případů, ale pouze poukázat na to, že se v právní úpravě vyskytují a že je třeba v návaznosti na zvláštnosti každé takové úpravy zvlášť zkoumat, zda se lze bránit proti nepřiznání dotace opravnými prostředky před správními orgány, než bude možné podat žalobu k soudu.