Poslanecká sněmovna dne 13. 3. 2025 projednala 1. čtení návrhu koaličních poslanců na vydání zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří a o změně souvisejících zákonů (zákon o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří).
Zákon zavádí povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnancům, kteří u něho vykonávají rizikovou práci zařazenou do třetí kategorie pro vybrané faktory pracovních podmínek, přispívat těmto zaměstnancům ve stanovené výši na jejich penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo na doplňkové penzijní spoření․ Cílem je přispět k tomu, aby tito zaměstnanci ve III. penzijním pilíři nashromáždili dodatečné prostředky k financování životních potřeby v letech před dosažením důchodového věku v podobě tzv. předdůchodu.
Zákon tak doplňuje systém, který byl zákonem č. 417/2024 Sb. s účinností od 1. ledna 2025 zaveden v důchodovém pojištění pro zaměstnance vykonávající rizikovou práci zařazenou do čtvrté kategorie. Ten spočívá v tom, že zaměstnancům se po určitém počtu směn odpracovaných v rizikovém zaměstnání snižuje důchodový věk o 15 až 60 měsíců (§ 37e PojDůch) a zaměstnavatelům se stanoví povinnost platit zvýšené pojistné na sociální zabezpečení (§ 7 ScZabPjst).
Rizikovou prací se pro účely zákona rozumí práce, která je zařazena do třetí kategorie (§ 37 VeřZdr) pro faktory pracovních podmínek vibrace, zátěž chladem, zátěž teplem nebo celková fyzická zátěž, jde-li o zátěž při dynamické fyzické práci vykonávané velkými svalovými skupinami.
Výše příspěvku se bude odvíjet od počtu odpracovaných směn rizikové práce v daném kalendářním měsíci a od hrubé mzdy. Odpracuje-li zaměstnanec v měsíci alespoň 3 směny rizikové práce, bude výše příspěvku 3 % z vyměřovacího základu, odpracuje-li alespoň 11 směn rizikové práce, příspěvek bude činit 4 % z vyměřovacího základu (§ 3 zákona).
Povinnost zaměstnavatele vzniká v měsíci následujícím poté, co mu zaměstnanec oznámí, že uplatňuje právo na povinný příspěvek (§ 4 zákona). Zaměstnavatel předem písemně informuje zaměstnance o právu na povinný příspěvek a o způsobu jeho uplatnění (§ 5 zákona).
Pro čerpání předdůchodu se v případě zaměstnanců, kterým bude povinně přispívat zaměstnavatel, nebude vyžadovat, aby smlouva o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření trvala alespoň 10 let (resp. 5 let pro smlouvy uzavřené do roku 2023) [§ 20 odst. 1 DPenzSpoř].
Poslanecká sněmovna na základě veta klubů ANO a SPD nesouhlasila s postupem schválení zákona již v 1. čtení (§ 90 odst. 3 JŘPS). Návrh byl přikázán rozpočtovému výboru (jako garančnímu) a výboru pro sociální politiku. Lhůta pro projednání byla zkrácena na 30 dnů. Účinnost zákona je navržena ke dni 1. 7. 2025.