Soud rozhodne rozsudkem pro uznání, jestliže žalovaný zcela, zčásti nebo co do základu uzná nárok uplatněný v řízení žalobcem (§ 153a odst. 1 OSŘ) anebo jestliže se má za to, že jej uznal (§ 153a odst. 4 OSŘ), protože se bez vážného důvodu na výzvu soudu podle § 114b odst. 1 OSŘ včas nevyjádří k žalobě a ani ve stanovené lhůtě soudu nesdělí, jaký vážný důvod mu v tom brání (§ 114b odst. 5 OSŘ) nebo se nedostavi k přípravnému jednání, ačkoliv byl řádně a včas předvolán nejméně 20 dnů předem a řádně mu byla doručena žaloba, aniž by se včas a z důležitého důvodu omluvil (§ 114c odst. 6 OSŘ).
Uznáním nároku se rozumí procesní úkon žalovaného adresovaný soudu, který může být učiněn v jakékoli přípustné formě a z jehož obsahu jednoznačně vyplývá, že žalovaný žalobní nárok zcela, zčásti nebo v jeho základu uznává. Není přitom rozhodující, zda a jak je takový procesní úkon označen a zda uznání nároků je vyjádřeno právě tímto slovním spojením. Procesní úkon, jímž žalovaný nepochybně projevuje nejen vědomost o svém dluhu, vyplývajícím ze žalobního nároku, ale i vůli (ochotu) nárok nepodmíněně uspokojit, je třeba vždy považovat za uznání nároku.
Soud však nesmí rozhodnout rozsudkem pro uznání ani přes uznání žalovaným tam, kde by nebylo možné uzavřít a schválit smír (§ 153a odst. 2 OSŘ). Prostřednictvím uvedené výluky se mezi předpoklady pro vydání rozsudku pro uznání řadí i jeho soulad s donucujícími normami hmotného práva. Uznání žalovaného proto není způsobilým podkladem pro vydání rozsudku pro uznání, kdyby se takový rozsudek ocitl v rozporu s právními předpisy. O rozpor s právními předpisy jde i tam, kde uznání donucující normy hmotného práva obchází.
Jestliže proto již ze skutkových tvrzení žalobce plyne, že poskytovatel před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nebo před významným zvýšením spotřebitelského úvěru vůbec neposoudil úvěruschopnost spotřebitele nebo ji neposoudil s vynaložením náležité péče, a tak porušil uvedenou předsmluvní povinnost poskytovatele spotřebitelského úvěru, nebo takové skutkové zjištění vyplývá z výsledků dokazování provedeného dříve, než došlo k uznání, nemůže soud na podkladě uznání žalovaného rozhodnout rozsudkem pro uznání, protože by se takto vydaný rozsudek ocitl v rozporu s donucující normou hmotného práva.
Sankce stanovené vnitrostátním právem pro případ porušení povinností stanovených k provedení směrnice CCD, mezi nimi i povinnosti posoudit před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nebo před jeho významným zvýšením úvěruschopnost spotřebitele, musejí být účinné, přiměřené a odrazující, jak vyplývá z čl. 23 směrnice CCD. Spotřebitele by nebylo možné efektivně chránit, pokud by vnitrostátní soud nebyl povinen zkoumat z úřední povinnosti, jakmile k tomu má k dispozici nezbytné právní a skutkové okolnosti, zda byla splněna povinnost věřitele posoudit úvěruschopnost spotřebitele. Kdyby na podkladě uznání nároku žalovaným soud přiznal žalobci totéž, co by mu náleželo, jestliže by poskytovatel spotřebitelského úvěru splnil povinnost posoudit s vynaložením náležité péče úvěruschopnost spotřebitele, obcházelo by uznání nároku v důsledku donucující normu hmotného práva o právních následcích porušení této povinnosti.
Rozsudkem pro uznání soud rozhoduje zásadně bez zřetele k tomu, zda a v jakém rozsahu žalobce unáší procesní břemena, popřípadě zda dosavadní výsledky řízení odůvodňují závěr o opodstatněnosti žalobního požadavku. Vyvstane-li ovšem v řízení pochybnost o tom, zda by rozsudek pro uznání neodporoval donucující normě hmotného práva nebo ji neobcházel, vychází soud z výsledků dosud provedeného dokazování, popřípadě provede v tom směru další důkazy. Takový postup by měl soud volit nejen v případě,⛘že závěr o porušení povinnosti poskytovatele spotřebitelského úvěru posoudit úvěruschopnost spotřebitele vyplývá již z vylíčení skutkového děje v žalobních důvodech nebo z dosavadních výsledků řízení, nýbrž i tam, kde žalobce opomněl vůbec skutkově tvrdit, zda, kdy a jak poskytovatel spotřebitelského úvěru uvedenou povinnost splnil, nebo tam, kde z listin, kterých se žalobce dovolal, plyne, že tuto povinnost porušil. I v takových případech je totiž namístě pochybovat o souladu uznání žalovaného s hmotným právem.
I kdyby ovšem z těchto hledisek uznání nároku žalovaným odporovalo donucující normě hmotného práva nebo ji obcházelo, přesto by k němu měl soud výjimečně přihlédnout, jestliže se žalovaný jako spotřebitel nebo právní nástupce spotřebitele k uplatnění sankce za porušení povinnosti poskytovatele spotřebitelského úvěru posoudit úvěruschopnost spotřebitele vyjádří odmítavě. Předpokladem účinného odmítnutí uplatňování právních následků porušení této povinnosti ze strany spotřebitele (nebo jeho právního nástupce) je však jeho plná vědomost o právech, která mu z jejich uplatnění náležejí. Účinné odmítnutí proto vyžaduje předchozí upozornění žalovaného soudem na tato práva a vědomý a svobodný projev vůle žalovaného.
Ani rozsudek pro uznání vydaný v případech, kdy se má za to, že žalovaný uznal nárok uplatněný žalobcem, v důsledku toho, že se nevyjádřil ke kvalifikované výzvě nebo zmeškal přípravné jednání, nesmí odporovat donucující normě hmotného práva nebo ji obcházet. Účinky uznání nároku žalovaným v takovém případě nenastanou. Ostatně soud nesmí uložit žalovanému, aby se vyjádřil k žalobě, postupem podle § 114b odst. 1 OSŘ v případech, ve kterých nelze uzavřít a schválit smír. Podobně zmeškání přípravného jednání žalovaným nezpůsobí účinky uznání nároku uplatněného žalobcem, jde-li o věc, ve které nelze uzavřít a schválit smír (§ 114c odst. 6 OSŘ). O takovou věc se jedná i tam, kde již ze skutkových tvrzení žalobce plyne, že poskytovatel před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nebo před významným zvýšením spotřebitelského úvěru porušil povinnost posoudit úvěruschopnost spotřebitele.
Opomenutí žalovaného vyjádřit se k žalobě přes kvalifikovanou výzvu k takovému vyjádření nebo zmeškání přípravného jednání žalovaným, které jinak mají stejné účinky jako uznání nároku uplatněného žalobcem, rovněž nevylučují, aby soud provedl důkazy a opatřil skutková zjištění, jejichž právní posouzení vede k závěru o splnění, nebo porušení povinnosti poskytovatele před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nebo jeho významným zvýšení náležitě posoudit úvěruschopnost spotřebitele, vyvstane-li v řízení pochybnost o souladu rozsudku pro uznání s donucujícími normami hmotného práva o právních následcích porušení této povinnosti.
Má-li soud za to, že nejsou splněny předpoklady pro rozhodnutí rozsudkem pro uznání i přes uznání nároku žalovaným anebo přestože se žalovaný nevyjádřil k žalobě ani po kvalifikované výzvě soudu nebo zmeškal přípravné jednání, pokračuje v řízení, zejména po provedeném dokazování rozhodne o věci. Jestliže však žalobce v takových případech navrhne vydání rozsudku pro uznání, je soud povinen jeho návrh zamítnout usnesením, proti kterému je odvolání přípustné.