160/2006 Sb. znění účinné od 1. 1. 2014
změněno s účinností od poznámka zákonem č. 89/2012 Sb.
1.1.2014
160
ZÁKON
ze dne 16. března 2006,
kterým se mění zákon č. 82/1998 Sb. , o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci
rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem a o změně zákona České národní rady č. 358/1992 Sb. ,
o notářích a jejich činnosti (notářský řád ), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 201/2002 Sb. ,
o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 40/1964 Sb. , občanský zákoník , ve znění pozdějších předpisů
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
ČÁST PRVNÍ o notářích a jejich činnosti (notářský řád ) (čl. 1-2)
Čl. I Zákon č. 82/1998 Sb. , o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem a o změně zákona České národní rady č. 358/1992 Sb. , o notářích a jejich činnosti (notářský řád ), ve znění zákona č. 120/2001 Sb. , nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 234/2002 Sb. a zákona č. 539/2004 Sb. , se mění takto:
1. V § 1 odst. 2 se slova „pravomocí svěřených “ nahrazují slovy „veřejné moci svěřené “.
2. V § 1 se doplňuje odstavec 3, který zní:
„(3) Stát a územní celky v samostatné působnosti hradí za podmínek stanovených tímto zákonem též vzniklou nemajetkovou újmu. “.
3. V § 3 písm. b) se za slova „svěřena “ vkládají slova „zákonem nebo na základě zákona “.
4. V § 3 písmeno c) zní:
„c) orgány územních samosprávných celků, pokud ke škodě došlo při výkonu státní správy, který na ně byl přenesen zákonem nebo na základě zákona (dále jen „územní celky v přenesené působnosti“). “.
5. V § 5 písm. a) se za slova „ve správním řízení “ vkládají slova „ , v řízení podle soudního řádu správního “.
6. V § 6 odst. 2 se slova „o opravném prostředku nebo “ zrušují.
7. V § 6 odst. 2 se na konci textu písmene a) doplňují slova „nebo soudním exekutorem “.
8. V § 6 se doplňuje odstavec 5, který zní:
„(5) Úřad určený podle odstavců 1 až 4 jedná za stát jako organizační složka státu i v řízení před soudem, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak. “.
9. Za § 6 se vkládá nový § 6a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 3b zní:
„§ 6a
Porušení práva na osobní svobodu
Odpovědnost státu a územních celků v samostatné působnosti za porušení práva na osobní svobodu 3b ) se posoudí podle ustanovení tohoto zákona upravujících odpovědnost za nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný úřední postup.
__________
3b ) Například čl. 8 Listiny základních práv a svobod , čl. 5 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod , ve znění pozdějších protokolů, vyhlášené pod č. 209/1992 Sb. , ve znění sdělení č. 41/1996 Sb. a sdělení č. 243/1998 Sb. “.
10. V § 8 odstavce 2 a 3 znějí:
„(2) Byla-li škoda způsobena nezákonným rozhodnutím vykonatelným bez ohledu na právní moc, lze nárok uplatnit i tehdy, pokud rozhodnutí bylo zrušeno nebo změněno na základě řádného opravného prostředku.
(3) Nejde-li o případy zvláštního zřetele hodné, lze nárok na náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím přiznat pouze tehdy, pokud poškozený využil v zákonem stanovených lhůtách všech procesních prostředků, které zákon poškozenému k ochraně jeho práva poskytuje; takovým prostředkem se rozumí řádný opravný prostředek, mimořádný opravný prostředek, vyjma návrhu na obnovu řízení, a jiný procesní prostředek k ochraně práva, s jehož uplatněním je spojeno zahájení soudního, správního nebo jiného právního řízení. “.
11. V § 9 odst. 1 se za slova „rozhodnutím o vazbě má “ vkládá slovo „také “.
12. V § 9 se na konci textu odstavce 2 doplňují slova „ ; to neplatí, jestliže škoda v takovém řízení vznikla nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem orgánů České republiky “.
13. V § 10 odstavec 1 zní:
„(1) Právo na náhradu škody způsobené rozhodnutím o trestu má ten, na němž byl zcela nebo zčásti vykonán trest, jestliže v pozdějším řízení byl obžaloby zproštěn nebo bylo-li proti němu trestní stíhání zastaveno ze stejných důvodů, pro které soud v hlavním líčení rozhodne zprošťujícím rozsudkem. To neplatí, nařídí-li zastavení trestního stíhání prezident republiky, uživ svého práva udílet milost nebo amnestii. “.
14. V § 13 se na konci odstavce 1 doplňuje věta „Nestanoví-li zákon pro provedení úkonu nebo vydání rozhodnutí žádnou lhůtu, považuje se za nesprávný úřední postup rovněž porušení povinnosti učinit úkon nebo vydat rozhodnutí v přiměřené 8a ) lhůtě. “.
Poznámka pod čarou č. 8a zní:
__________
„8a ) Například čl. 5 a 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod . “.
15. § 14 zní:
„§ 14
(1) Nárok na náhradu škody se uplatňuje u úřadu uvedeného v § 6.
(2) Byl-li nárok uplatněn u úřadu, který není příslušný, postoupí tento úřad žádost poškozeného příslušnému úřadu. Účinky předběžného uplatnění jsou v tomto případě zachovány.
(3) Uplatnění nároku na náhradu škody podle tohoto zákona je podmínkou pro případné uplatnění nároku na náhradu škody u soudu. “.
16. V § 15 odst. 1 se slova „ústřední orgán “ nahrazují slovy „příslušný úřad “.
17. V § 16 odst. 1 se za slovo „postupem “ vkládají slova „nebo poskytl-li ze stejného důvodu zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu “.
18. V § 16 odstavec 2 zní:
„(2) Bylo-li rozhodnutí územního samosprávného celku přezkoumáno příslušným orgánem a následně byla rozhodnutí tohoto orgánu a územního samosprávného celku zrušena pro nezákonnost, může stát požadovat regresní úhradu na kraji, je-li příslušným orgánem orgán kraje, nebo na územním samosprávném celku. “.
19. V § 17 odst. 1 se za slovo „orgánu “ vkládají slova „nebo poskytl-li ze stejného důvodu zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu “.
20. V § 17 odst. 2 se za slovo „podílel soudce “ vkládají slova „nebo státní zástupce, nebo poskytl-li ze stejného důvodu zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu “ a za slova „vina soudce “ se vkládají slova „nebo státního zástupce “.
21. V § 17 odst. 4 se slovo „rozhodování “ nahrazuje slovy „výkonu veřejné moci “.
22. V § 22 se na konci odstavce 1 doplňují věty „Nesprávným úředním postupem je také porušení povinnosti učinit úkon nebo vydat rozhodnutí v zákonem stanovené lhůtě. Nestanoví-li zákon pro provedení úkonu nebo vydání rozhodnutí žádnou lhůtu, považuje se za nesprávný úřední postup rovněž porušení povinnosti učinit úkon nebo vydat rozhodnutí v přiměřené 8a ) lhůtě. “.
23. § 23 zní:
„§ 23
Nahradil-li územní celek v samostatné působnosti škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím, při jehož vydání se řídil nesprávným právním názorem příslušného orgánu, který zrušil v řízení původní zákonné rozhodnutí územního celku v samostatné působnosti, nebo poskytl-li ze stejného důvodu zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu, může požadovat regresní úhradu na kraji, je-li příslušným orgánem orgán kraje, nebo na státu, je-li příslušným orgánem orgán státu. “.
24. V § 24 se za slovo „škodu “ vkládají slova „ , poskytl-li zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu “.
25. § 30 a 31 včetně poznámky pod čarou č. 12 znějí:
„§ 30
Náhrada ušlého zisku se poskytuje v prokázané výši; není-li to možné, pak za každý započatý den výkonu vazby, trestu odnětí svobody, ochranné výchovy nebo ochranného léčení náleží poškozenému náhrada ušlého zisku ve výši 170 Kč.
§ 31
(1) Náhrada škody zahrnuje takové náklady řízení, které byly poškozeným účelně vynaloženy na zrušení nebo změnu nezákonného rozhodnutí nebo na nápravu nesprávného úředního postupu.
(2) Náhradu nákladů řízení může poškozený uplatnit jen tehdy, jestliže neměl možnost učinit tak v průběhu řízení na základě procesních předpisů, anebo jestliže mu náhrada nákladů takto již nebyla přiznána.
(3) Náklady zastoupení jsou součástí nákladů řízení. Zahrnují účelně vynaložené hotové výdaje a odměnu za zastupování. Výše této odměny se určí podle ustanovení zvláštního právního předpisu 12 ) o mimosmluvní odměně.
(4) Poškozený nemá právo na náhradu nákladů zastoupení, které vznikly v souvislosti s projednáváním uplatněného nároku u příslušného úřadu.
__________
12 ) Například vyhláška č. 177/1996 Sb. , o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif ), ve znění pozdějších předpisů. “.
26. Za § 31 se vkládá nový § 31a, který včetně nadpisu zní:
„§ 31a
Zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu
(1) Bez ohledu na to, zda byla nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem způsobena škoda, poskytuje se podle tohoto zákona též přiměřené zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu.
(2) Zadostiučinění se poskytne v penězích, jestliže nemajetkovou újmu nebylo možno nahradit jinak a samotné konstatování porušení práva by se nejevilo jako dostačující. Při stanovení výše přiměřeného zadostiučinění se přihlédne k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž k nemajetkové újmě došlo.
(3) V případech, kdy nemajetková újma vznikla nesprávným úředním postupem podle § 13 odst. 1 věty druhé a třetí nebo § 22 odst. 1 věty druhé a třetí, přihlédne se při stanovení výše přiměřeného zadostiučinění rovněž ke konkrétním okolnostem případu, zejména k
a) celkové délce řízení,
b) složitosti řízení,
c) jednání poškozeného, kterým přispěl k průtahům v řízení, a k tomu, zda využil dostupných prostředků způsobilých odstranit průtahy v řízení,
d) postupu orgánů veřejné moci během řízení a
e) významu předmětu řízení pro poškozeného. “.
27. V § 32 se doplňuje odstavec 3, který zní:
„(3) Nárok na náhradu nemajetkové újmy podle tohoto zákona se promlčí za 6 měsíců ode dne, kdy se poškozený dozvěděl o vzniklé nemajetkové újmě, nejpozději však do deseti let ode dne, kdy nastala právní skutečnost, se kterou je vznik nemajetkové újmy spojen. Vznikla-li nemajetková újma nesprávným úředním postupem podle § 13 odst. 1 věty druhé a třetí nebo § 22 odst. 1 věty druhé a třetí, neskončí promlčecí doba dříve než za 6 měsíců od skončení řízení, v němž k tomuto nesprávnému úřednímu postupu došlo. “.
28. § 35 zní:
„§ 35
Promlčecí doba neběží ode dne uplatnění nároku na náhradu škody do skončení předběžného projednání, nejdéle však po dobu 6 měsíců. “.
Čl. II Přechodné ustanovení Odpovědnost podle tohoto zákona za nemajetkovou újmu způsobenou nesprávným úředním postupem podle § 13 odst. 1 věty druhé a třetí a § 22 odst. 1 věty druhé a třetí zákona č. 82/1998 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se vztahuje také na nemajetkovou újmu vzniklou přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, pokud nebyl nárok na náhradu této újmy promlčen; v případě, že poškozený podal před nabytím účinnosti tohoto zákona k Evropskému soudu pro lidská práva z tohoto titulu v dané věci včasnou stížnost, o které tento soud dosud nevydal konečné rozhodnutí, dojde k promlčení nároku na náhradu nemajetkové újmy za 1 rok ode dne účinnosti tohoto zákona.
ČÁST DRUHÁ Změna zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (čl. 3)
Čl. III V § 8 písm. a) zákona č. 201/2002 Sb., o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, se slova „zvláštní právní předpis 5 ) nebo “ zrušují.
ČÁST TŘETÍ zrušena (čl. 4)
ČÁST ČTVRTÁ ÚČINNOST (čl. 5)
Čl. V Tento zákon nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení.
Zaorálek v. r.
Klaus v. r.
Paroubek v. r.
Copyright © 2009 - 2024, Nakladatelství C. H. Beck