Váženému čtenáři se dostává do ruky již sedmé vydání knihy Právo sociálního zabezpečení. Jedná se o zásadně přepracované vydání titulu, který si již před mnoha lety našel širokou čtenářskou obec a stal se pro mnoho studentů práv, právníků, praktiků i zájemců o sociální otázky nepostradatelným průvodcem při objevování tajů oboru tak spletitého, jakým právo sociálního zabezpečení bezpochyby je.
Autoři svým předkládaným dílem chtěli navázat na osvědčenou tradici, zároveň se nicméně novou koncepcí celé knihy pokusili reagovat na změny ve vnímání jednotlivých institutů sociálního zabezpečení jak právní teorií, tak judikaturní praxi, v neposlední řadě však i společností jako takovou. Je nepochybné, že právo sociálního zabezpečení, resp. jeho jednotlivé subsystémy, představuje jeden z nejdynamičtějších oborů práva. Před autory tedy stál nelehký úkol, totiž pojednat o právu sociálního zabezpečení nadčasově a zároveň ve společenských a evropských souvislostech a neopomenout přitom samozřejmě aktuální judikaturu.
K dosažení tohoto cíle byla zvolena nová koncepce celého textu. Kniha je rozdělena na obecnou a zvláštní část. V obecné části, kromě tradičních kapitol týkajících se pojmu a systému sociálního zabezpečení, jakož i geneze celého systému, bylo nově pojato pojednání o pramenech práva sociálního zabezpečení a přidána kapitola o ústavněprávních aspektech ochrany sociálních práv. Obecná část je věnována i právním vztahům, organizaci a řízení, jakož i financování sociálního zabezpečení, a to v nově pojatých kapitolách.
Kapitoly zvláštní části se postupně věnují subsystémům sociálního zabezpečení dle sociálních událostí, které řeší. Nejdříve je tedy pojednáno o systémech provádějících právo na ochranu zdraví a na bezplatnou zdravotní péči, tedy o veřejném zdravotním pojištění, zdravotních službách a právech pacientů. Další dvě kapitoly se zabývají systémy, jejichž účelem je nahradit příjem při různých sociálních událostech, jež mají za následek neschopnost výdělečné činnosti. Máme na mysli nemocenské a důchodové pojištění. Státní sociální podpora a dávky pěstounské péče jsou zase projevem rodinné politiky a podpory rodin s dětmi ze strany státu. Závěrečné kapitoly jsou pak věnovány systémům, jež převážně řeší tzv. negativní sociální události, tedy nezaměstnanost, chudobu a sociální vyloučení.
Podstatně se obměnil i autorský kolektiv. Do knihy ještě naposledy stihl přispět prof. Tomeš, autor vůbec první učebnice práva sociálního zabezpečení z roku 1968 a významná postava oboru sociálního zabezpečení a sociální politiky, který se vydání v této knize obsažené své úvodní kapitoly bohužel již nedožil. Kromě něj se autorský kolektiv mohl opřít o letité zkušenosti vedoucího autorského kolektivu, prof. Tröstera, jakož i doc. Štangové. Novými členy autorského kolektivu jsou prof. Pichrt, který přispěl zcela novou kapitolou o právní úpravě zaměstnanosti, a JUDr. Morávek, který pojednal o právech pacientů. Do autorského kolektivu vstoupil i JUDr. Lang, který přispěl do kapitoly o důchodovém pojištění.
Věříme, že kniha ve svém (autorsky i obsahově) novém hávu bude mezi čtenáři stejně vlídně přijata jako dosavadní vydání a každému, kdo náš počin vezme do ruky a bude jím listovat, či se dokonce ponoří do jeho stránek, přejeme, aby si k sociálnímu zabezpečení i otázkám sociálních práv našel podobně pozitivní, až nadšený vztah, jaký k těmto oborům mají autoři stránek knihy, kterou právě otvíráte.
Text zohledňuje právní stav ke dni 28. 2. 2018.
Za autorský kolektiv
doc. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.
prof. JUDr. Petr Tröster, CSc.