Vedoucí autorského kolektivu
Mgr. Jan Škrabka, M.A, M.Sc., M.Sc., je odborným asistentem a vedoucím Centra pro právo, finance a technologie na Masarykově ústavu vyšších studií Českého vysokého učení technického v Praze. Zároveň je doktorandem v oboru Teoretické právní vědy – Finanční právo a finanční věda na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a současně doktorandem v oboru Finance na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Je absolventem magisterského studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, double degree magisterského programu v oboru Advanced International Business Management na Newcastle University (Velká Británie) a University of Groningen (Nizozemsko) a také oboru Computer and Systems Sciences na Stockholm University (Švédsko).
Vědecky a publikačně se zabývá především oblastí finančního práva (zejména bankovního a pojišťovacího), obchodního práva a potravinového práva. Absolvoval zahraniční stáže na Universität Bern (Švýcarsko) a Humboldt-Universität zu Berlin (Německo). Byl také hlavním organizátorem 13. ročníku mezinárodní konference Law in Business of Selected Member States of the European Union a editorem sborníku z této konference, který byl indexován v databázi Web of Science (CPCI).
Vedle své akademické činnosti působí jako poradce ministra financí ČR, dříve působil jako konzultant, projektový manažer a manažer speciálních projektů, a to především ve finančním sektoru.
Autoři jednotlivých kapitol
JUDr. Vilém Anzenbacher, Ph.D., působí na katedře podnikového a evropského práva na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V doktorské práci se pod vedením prof. Wintra věnoval teleologickému výkladu v soukromém právu a absolvoval několik studijních pobytů na University of Oxford. Dlouhodobě se věnuje tématu oddlužení, je spoluautorem několika legislativních změn v této oblasti, členem expertní poradní skupiny Ministerstva spravedlnosti pro insolvenci S22 a poradcem předsedy podvýboru Poslanecké sněmovny pro insolvence a exekuce. Je rovněž spoluautorem nové podoby volebního zákona a dalších zákonů. Věnuje se rovněž krizovému a projektovému managementu v rámci kterého řídil několik společností a řadu významných projektů.
Mgr. Eva Bistárová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Aktuálně působí v advokátní kanceláři Linkers, kde se specializuje na oblast insolvenčního, daňového a trestního práva, jakožto i na oblast sporové agendy v rámci civilních sporů. V minulosti působila na Ministerstvu spravedlnosti ČR, kde se podílela na řízení oddělení insolvenčního a odpovídala za agendu dohledu nad insolvenčními správci a metodicko-analytickou činnost. Je zkušební komisařkou zkoušek insolvenčních správců a od roku 2021 se podílí na řešení výzkumného projektu financovaného TAČR v oblasti insolvenčního práva.
Mgr. Pavel Čech je vedoucím oddělení softwarového práva a práva duševního vlastnictví v advokátní kanceláři SEDLAKOVA LEGAL. Jeho hlavní specializace se týká smluvního práva a technologií, zaměřuje se tak na smlouvy o implementaci a servisu software a dodávky komplexních IT řešení. Ve své praxi již pomohl nastavit a vyjednat softwarové smlouvy několika desítkám klientů, přičemž o vyjednávání smluv pravidelně školí a pořádá webináře pro veřejnost. Své znalosti promítl do knihy Softwarové smlouvy, jejich specifika a kontraktační proces, na které se podílel jako spoluautor.
Mgr. et Mgr. Jana Duchychová je absolventkou Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Během své kariéry působila v advokátní kanceláři ROWAN LEGAL v Praze a momentálně působí jako advokátní koncipientka v mezinárodní advokátní kanceláři Dentons (dříve Salans) v Praze, kde je součástí týmu pro energetické právo a skupiny zaměřující se na korporátní právo a M&A. Její praxe je soustředěna na oblast korporátního práva, M&A a energetickou regulatoriku, jakož i na realitní právo, občanskoprávní spory a správní právo. Její zkušenosti zahrnují poskytování právních služeb českým i zahraničním klientům, zejména ze soukromého sektoru, a českým i zahraničním investorům.
JUDr. Miroslav Kalný, Ph.D., je soudcem Krajského soudu v Praze působícím na insolvenčním úseku se specializací na incidenční spory a odborným asistentem na katedře občanského práva Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni, kde přednáší a vede semináře se zaměřením na civilní právo procesní, občanské právo hmotné a právnické profese v justici.
Mgr. Jana Vábek Marková, LL.M., je advokátní koncipientkou v Erudit AK a doktorandkou na katedře občanského práva. Zabývá se ochranou spotřebitele a náhradou škody. V roce 2020 až 2022 vedla spotřebitelskou poradnu největší české spotřebitelské organizace dTest. V roce 2021 se stala laureátkou ocenění Flamma pro současné inspirativní dámy v oblasti práva z Česka i Slovenska. Věnuje se rovněž popularizaci práva širší veřejnosti – vystupuje v médiích a je výkonnou členkou mediální platformy Právo21.
JUDr. Kristýna Menzelová je podnikovou právničkou ve společnosti zabývající se technologickými projekty a doktorandkou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V praxi se věnuje především pracovnímu právu, compliance a obchodnímu právu. V rámci doktorského studia vede semináře pro studenty v oblasti pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Právo učí i studenty neprávních oborů z Univerzity Karlovy a ČVUT a vede také školení pro personalisty. Je rovněž spolumoderátorkou podcastu poPrávu a aktivně se účastní tuzemských i zahraničních odborných konferencí. Publikuje odborné články, a to zejména v oblasti pracovního práva, digitalizace a digitálních platforem.
Mgr. Jakub Pártl, LL.M., je advokátem a partnerem advokátní kanceláře SPHERE. Dále působí jako legislativní expert Asociace pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT) a je partnerem projektu 15ZISIF.cz. Ve své praxi se zaměřuje na poradenství v oblasti práva obchodních korporací, M&A, finančních trhů a IT/IP a věnuje se problematice alternativních fondů. Pro klienty zajišťuje přípravu i vyjednávání obchodních smluv. Ve své praxi působí jak na straně velkých společností či investorů, tak na straně startupů. Sám je zakladatelem startupu nesouvisejícího s právem.
Mgr. Tereza Tina Rašťáková je asistentkou soudce na Městském soudě v Praze, kde se věnuje obchodní agendě a taktéž je interní doktorandkou na katedře soukromého práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se také aktivně podílí na výuce obchodního práva.
JUDr. Vladimír Sharp, LL.M., Ph.D., vystudoval Nottingham Law School ve Velké Británii a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde později rovněž získal doktorát, a kde dodnes působí jako odborný asistent. V současné době působí jako advokát v advokátní kanceláři Linkers, kde se specializuje na insolvenční a obchodní právo, regulatoriku a civilní litigace. V minulosti kromě mezinárodní advokacie působil také ve vedení Ministerstva spravedlnosti ČR, kde z pozice zástupce ředitele odpovídal mimo jiné za insolvenční agendu. Je lektorem Justiční akademie ČR a zkušebním komisařem zkoušek insolvenčních správců.
Doc. JUDr. Petr Smolík, Ph.D. (†2023), byl předním českým procesualistou. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1998, v roce 2001 obhájil disertační práci na téma Správní žaloba. Od roku 1998 působil na katedře občanského práva své alma mater, kde se podílel na výuce občanského práva procesního. V roce 2017 se habilitoval v oboru občanského práva prací na téma Oddlužení v právním řádu ČR. V rámci specializace se zaměřoval jak na obecné sporné řízení, tak na řízení nesporná, rovněž se hlouběji zabýval problematikou exekučního práva a insolvenčního práva. Je jedním ze spoluautorů učebnice pražské fakulty Civilní právo procesní a autorem řady odborných článků. Vedle pedagogické a autorské činnosti působil rovněž v advokacii, kde se v rámci obecné občanskoprávní praxe zaměřoval nejen na procesní problematiku, ale i na problematiku správního soudnictví a mezinárodního práva soukromého.
Mgr. Vít Šilhavý je advokátem a partnerem advokátní kanceláře SPHERE. V rámci své advokátní praxe se věnuje právnímu poradenství úvěrovým a finančním institucím, právu obchodních korporací, M&A, projektovému financování a právu IT/IP. Současně se věnuje problematice compliance, primárně v oblastech AML/CFT a whistleblowingu, a to prostřednictvím společností AML solutions s.r.o. a Safe Whistlers s.r.o., jejichž je spoluzakladatelem. Vedle práva se taktéž zabývá informačními technologiemi a je spoluzakladatelem IT společnosti Bill Systems s.r.o. zabývající se vývojem software pro správu poradenských společností.
JUDr. Bc. Michala Špačková, Ph.D., je absolventkou Právnické fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Od roku 2021 působí jako odborná asistentka na katedře obchodního práva, kde vede výuku v rámci bakalářského a magisterského studia se zaměřením na oblast práva cenných papírů, závazkového práva a práva obchodních korporací. V rámci současné publikační činnosti se věnuje zejména akcionářským právům (např. squeeze-outu, právu na vysvětlení) a ekvitním nástrojům odměňování exekutivních členů volených orgánů. Mimo akademickou sféru působila v advokacii, kde se zabývala zejména korporačním právem a regulací koncernů.
JUDr. Ing. Martin Štika, Ph.D., vystudoval obor Ekonomika a management na Vysoké škole finanční a správní a právo na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni, kde následně obhájil také disertační práci. Státní rigorózní zkoušku složil na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Profesně působí od roku 2016 jako soudní exekutor v Hradci Králové. Pravidelně odborně publikuje, přednáší a veřejně vystupuje k problematice exekucí. Zejména je autorem monografie Exekuce v praxi a komentářů Chráněný účet a Milostivé léto II. Dále je spoluautorem obou vydání monografie Soudní exekuce a rozsáhlého komentáře k exekučnímu řádu. V rámci 13. ročníku celojustiční soutěže Právník roku obsadil 3. místo v kategorii talent roku za rok 2017.
Mgr. David Šupej vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V rámci trvalé spolupráce s advokátní kanceláří SEDLAKOVA LEGAL působí v jejím pracovněprávním týmu, přičemž v této oblasti také vede semináře pro klienty a věnuje se též publikační činnosti.
Mgr. Ing. Petr Tomčiak působí v Centru pro právo, finance a technologie na Masarykově ústavu vyšších studií Českého vysokého učení technického v Praze a je doktorandem na katedře podnikového a evropského práva na Vysoké škole ekonomické v Praze. Odborně se věnuje zejména mezinárodnímu ekonomickému právu, finančnímu právu a právu EU.
JUDr. Ivan Tvrdík je asistentem soudce Krajského soudu v Praze působícím na insolvenčním úseku se specializací na incidenční spory a interním doktorandem na katedře občanského práva Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
JUDr. Adéla Uhrinová je samostatnou advokátkou zaměřující se na pracovní právo, právo sociálního zabezpečení a imigrační právo a doktorandkou na katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V rámci doktorského studia se věnuje výuce předmětů pracovní právo a právo sociálního zabezpečení a publikační činnosti. Aktivně se účastní mezinárodních odborných konferencí a podílí se na vzdělávání širší veřejnosti.