Autoři si dovolují předložit čtenáři praktickou příručku k otázkám adhezního řízení, do níž zahrnuli své profesní zkušenosti se soudním řešením nároků poškozených na náhradu škodu, odčinění nemajetkové újmy a vydání bezdůvodného obohacení jak v občanskoprávních sporech, tak zejména v trestním řízení.
Adhezní řízení je specifickou disciplínou na pomezí dvou pomyslně vzdálených právních oborů a v tom tkví její půvab, ale též řada nesnází. Správně vedené trestní řízení, které dá odpovídající prostor i pro řešení nároků poškozených, má velký význam nejen pro oběti trestných činů, ale i pro právní praxi a posléze i teorii. Zejména po rekodifikaci občanského zákoníku se leckdy trestní soudci ocitají tzv. v první linii, protože v rámci rychlého průběhu trestních řízení jsou nuceni řešit otázky hmotného občanského práva, které dosud civilní praxe neosvětlila. Není tedy náhodou, že je to i judikatura trestních soudů, která od počátku formuje výklad nároků pozůstalých při usmrcení osoby blízké (§ 2959 ObčZ), vyjadřuje se k moderaci (§ 2953 ObčZ) a k některým dalším otázkám.
Naší ambicí nebylo vytvořit teoretické vědecké dílo ani komentář, ale spíše příručku, jak tomu ostatně nasvědčuje i formát díla v ediční řadě Právní praxe. Nepouštíme se proto do obsáhlých teoretických výkladů ani se nepokoušíme kompletně zmapovat bohatou právnickou literaturu, ale pracujeme s ustálenou soudní praxí, vtělenou především do judikátů, dnes už většinou snadno dohledatelných. Právě v určité kompletaci tohoto vydatného zdroje právních závěrů a argumentů spatřujeme význam našeho díla. Průnik obou právních odvětví může v některých pasážích vyvolávat dojem, že se část výkladu zdvojuje, většinou je to však dáno tím, že tytéž otázky jsou vyřešeny jak trestními, tak civilními soudy.
Jsme si vědomi toho, že vývoj celé řady právních institutů otevírá další problémy, které dosud buď nebyly řešeny vůbec, anebo zatím nemají uspokojivé řešení. V tomto ohledu jsme zachovali jistou názorovou zdrženlivost, která možná čtenáře příliš nepotěší, doufáme však, že ji pochopí. Některé sporné otázky jsme mohli jen naznačit, protože jako stále činní soudci nemůžeme předbíhat soudní praxi či ji nepatřičně usměrňovat vlastními názory. Snad obsáhlost dosud shromážděných materiálů čtenáře přesvědčí alespoň o našem záměru sledovat problematiku i nadále a do budoucna ji zprostředkovávat i v dalších publikacích či na jiných platformách.
I když jde o praktickou příručku obsahující i celou řadu příkladů řešených v praxi, nebylo ambicí autorů jít tak daleko, aby poskytli též vzory různých podání a rozhodnutí, což ostatně ani neumožnil omezený rozsah publikace. Navíc v tomto směru lze odkázat na odbornou literaturu k tomu zaměřenou.
Děkujeme Nakladatelství C. H. Beck za tuto publikační příležitost. Přes klasické autorské potíže provázející jakoukoliv literární tvůrčí činnost byla práce na této knize pro nás oba profesním přínosem i milou možností spolupráce s oblíbeným kolegou. Oba bychom pak chtěli poděkovat našim blízkým, manželkám Lence a Natálii za trpělivost a shovívavost, s jakou snášejí dlouhé chvíle, kdy naše badatelské úsilí komplikuje běžný rodinný život; potomci to nesou lépe, nicméně i tak patří dík Pavlovi a Světlaně – té i za obětavou korekturní pomoc.
Čtenářům přejeme snadnou četbu, doufáme v informační hodnotu a srozumitelnost naší knihy, její využitelnost v praxi a přivítáme případné připomínky a reakce jak ke způsobu výkladu, tak k věcnému řešení rozebraných právních problémů.
Brno, říjen 2024
Autoři